HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Turecko končí s ofenzívou v Sýrii. USA stiahli Kurdov z pohraničia

Ilustračný obrázok / AFP

Turecko v stredu vyhlásilo, že „nie je potrebné“ obnoviť ofenzívu tureckej armády na severovýchode Sýrie. Spojené štáty totiž Ankaru informovali o „dokončení“ odsunu kurdských bojovníkov z pohraničných oblastí, informovala agentúra AFP.

V tejto fáze nie je potrebné vykonať novú operáciu,“ uvádza sa vo vyhlásení tureckého ministerstva obrany, ktoré bolo zverejnené krátko po polnoci, po vypršaní 120-hodinového ultimáta na stiahnutie sa kurdských ozbrojencov z tzv. bezpečnostnej zóny na severe Sýrie.

Ultimátum vypršalo v utorok večer o 22.00 h miestneho času (21.00 h SELČ).

Sýrski Kurdi už niekoľko hodín predtým oznámili, že sa z oblastí v blízkosti tureckých hraníc úplne stiahli. Urobili tak v súlade s dohodou o prímerí s Tureckom, aby sa vyhli obnoveniu tureckej ofenzívy.

Erdogan cestuje do Ruska, aby sa stretol s Putinom, pričom hlavná téma bude mier

Na severe Sýrie platí už od štvrtka prímerie, na ktorom sa dohodli Turecko a Spojené štáty. Ankara zároveň z prímerím prisľúbila, že ak sa kurdskí bojovníci z oblasti stiahnu v priebehu požadovaných piatich dní (120 hodín), turecká operácia v Sýrii bude ukončená.

Turecko spustilo vojenskú operáciu na severovýchode Sýrie namierenú proti Kurdom 9. októbra po tom, ako sa z tejto oblasti stiahli americké jednotky, ktoré dovtedy Kurdov podporovali.

Spojené štáty však popierajú tvrdenia kritikov, že tak zradili svojich kurdských spojencov, ktorí zohrali kľúčovú úlohu v boji proti džihádistom z tzv. Islamského štátu.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info