fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA ZAHRANIČIE

Nová hodvábna cesta: Keňa otvorila železnicu v hodnote 1,5 miliardy dolárov, ktorú financovala a vybudovala Čína (VIDEO+FOTO)

Reuters / Njeri Mwangi

Čína rozvíja kenskú železničnú dopravu ako súčasť projektu novej hodvábnej cesty, ktorá spája Áziu, Európu a Afriku. Železnica je od svojej kenskej nezávislosti jej najväčším projektom.

V roku 2017 sa začal realizovať projekt tzv. Štandardnej rozchodovej železnice (SGR). Vlaky prevádzkované podľa denného cestovného poriadku medzi prístavným mestom Mombasa a Nairobi sa už dostali na hodnotu dvoch miliónov cestujúcich.

Minulý týždeň bola otvorená druhá časť železnice, pričom spája hlavné mesto Kene Nairobi s mestom Naivasha. Kenský prezident Uhuru Kenyatta sa zúčastnil osobne na prvej ceste.

AFP / Simon Maina

Prvá a druhá fáza nie sú ani zďaleka koncom pre tento železničný projekt. V nasledujúcich rokoch sa má spojiť s ďalšími šiestimi východoafrickými krajinami, a tým otvoriť región pre medzinárodný obchod.

Železnicu postavila čínska stavebná spoločnosť, China Road and Bridge Corporation (CRBC) a stála 1,5 miliardy dolárov, prehlásil Musembi Mumo, riaditeľ kenskej železnice.

Reuters / Thomas Mukoya

Počas protivládnych protestov v Iraku prišlo o život 157 ľudí

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info