fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Erdogan cestuje do Ruska, aby sa stretol s Putinom, pričom hlavná téma bude mier

Global Look Press

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa stretne s ruským prezidentom Vladirom Putinom, keď sa päťdňové prímerie v severnej Sýrii blíži ku koncu. Na stretnutí by sa mohlo rozhodnúť, či v severovýchodnej Sýrii existuje šanca na mier.

Putin a Erdogan sa stretnú v čiernomorskom rezorte v Soči,  kde budú diskutovať o „vývoji“ v Sýrii a o „normalizácii situácie v severovýchodných regiónoch krajiny“ podľa Ruska. Rokovania budú zahŕňať aj „boj proti medzinárodným teroristickým skupinám a podporu procesu politického urovnania“.

Erdogan prehlásil, že situáciu prediskutuje s ruským vodcom a „potom podnikne potrebné kroky“ bez toho, aby vysvetlil, čo by to mohlo znamenať.

„Ak sa prísľuby Turecku nesplnia, nebudeme čakať ako predtým. Budeme pokračovať v operácii a budeme naďalej ničiť teroristov,“ uviedol Erdogan. Turecko začalo inváziu do severnej Sýrie, ktorá sa nazýva operácia Mierová jar 9. októbra a zameriava sa na kurdské milície, ktoré túto oblasť držali od porážky islamského štátu (IS, predtým ISIS).

Turecko bolo odsúdené spojencami NATO a Washington mu hrozil sankciami. Turecko sa 17. októbra dohodlo na pozastavení operácií až do kurdského stiahnutia. Do tej doby však americké jednotky, ktoré sa sťahovali z napadnutej zóny, už boli nahradené silami sýrskej armády na základe dohody medzi Kurdmi a Damaskom.

V pondelok Erdogan na medzinárodnom fóre v Istanbule prehlásil, že jeho vláda „nikdy nerokovala s teroristickými skupinami“, a nemá v úmysle začínať ani teraz.

Trump je „úplne pripravený“ na vojenskú akciu proti Turecku, prehlásil Pompeo

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info