Premiér s "malou vládou" riešili v Trenčíne so samosprávami problémy v doprave
11 | 10 | 2019 I TASR

Riešenie problematiky dopravnej infraštruktúry v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) bolo hlavnou témou stretnutia premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) a niektorých ministrov s predsedom TSK Jaroslavom Baškom, primátorom Trenčína Richardom Rybníčkom a starostami a primátormi TSK. Po skončení sa rokovania o tom informoval Pellegrini.


„Nosnou témou rokovania nielen v krajskom meste, ale aj v celom regióne bola doprava. Začne sa s rekonštrukciou niektorých dôležitých ciest – rekonštrukcia dobre známej panelovej cesty (úsek Chocholná-Velčice - Mníchova Lehota - pozn. TASR) za niekoľko desiatok miliónov eur a cesty I/9, o ktorej sa veľmi dlho hovorilo. V mnohých prípadoch sa končí verejné obstarávanie, pri niektorých sa reálne začína, takže nič nebráni tomu, aby sa táto cestná infraštruktúra riešila,“ skonštatoval premiér.

Ako dodal, vláda chce vyjsť v ústrety aj mestu Trenčín, aby sa našiel spôsob, ako bezplatne previesť do vlastníctva mesta starý železničný most, ktorý chce mesto využiť ako zelený most pre peších a cyklistov. „Hovorili sme aj o preložke cesty I. triedy, ktorá pretína centrum Trenčína a spôsobuje dopravné problémy. Zhodli sme sa, že sa bude hľadať riešenie tak, aby sme upravili územný plán mesta a postupne začali projektovať preložku tejto cesty,“ zdôraznil Pellegrini.

Predseda TSK zdôraznil, že témou rokovania bola aj križovatka v Trenčianskej Teplej s cestou do Trenčianskych Teplíc, ktorá nie je vyriešená už 15 rokov. „Pevne verím, že výsledkom úlohy, ktorú dal pán premiér Slovenskej správe ciest, bude rýchle, jednoduché a finančne nenáročné riešenie. Teší ma, že okrem ,panelky' sa rieši a vyhodnocuje ďalšia investícia do cesty I/9 z Mníchovej Lehoty do Handlovej za osem miliónov eur. Takýto problém je aj s inými cestami I. triedy v kraji. Požiadali sme predsedu vlády, aby sa Slovenská správa ciest venovala intenzívnejšie aj opravám týchto ciest, cez ktoré ide najväčšia záťaž,“ doplnil Baška.

Primátor Trenčína vyzdvihol vecnosť rokovania s konkrétnymi výsledkami v prospech obyvateľov. Ocenil pomoc vlády a jej predsedu pri rekonštrukcii Zimného štadióna Pavla Demitru a pri výstavbe nového futbalového štadióna.

„Som rád, že dnešná diskusia pomôže urýchliť rokovania s predstaviteľmi jednotlivých úradov najmä na ministerstve dopravy o rozhodnutiach súvisiacich s dopravou v kraji a meste, súvisiacich s eurofondmi. Veľmi konkrétne a zrozumiteľné boli aj rokovania s ministerkou Gabrielou Matečnou (SNS) o urýchlení kontrol súvisiacich s prideľovaním financií mestu a kraju, rozprávali sme sa aj o otázkach odpadového hospodárstva,“ zdôraznil Rybníček.