HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

SULÍK PREVALCOVAL REBELOV: Členovia mu schválili kandidátku, Blahová je von z hry. Čo bude ďalej?

tasr

Kandidátnu listinu SaS, ktorú chválili delegáti strany na sobotňajšom nominačnom kongrese v Demänovskej doline, považuje predseda strany Richard Sulík za silnú. Všetky vnútorné nezhody v rámci strany pokladá za ukončené a plánuje sa venovať predvolebnej kampani. Sulík to uviedol v sobotu večer po ukončení kongresu.

„Garantujem stabilitu tejto kandidátnej listiny. Je takmer kompletná, máme tam skvelých ľudí… Chcem sa poďakovať členom SaS, ktorí väčšinovo rozhodli o tom, s akou kandidátkou pôjde strana do volieb. Toto je veľmi dôležitý signál pre našich voličov. Od pondelka sa začína naša kampaň,“ povedal v sobotu Sulík pred médiami.

K téme čítajte viac:

JE ROZHODNUTÉ: Sulíkovi schválili kandidátku, Demokratické jadro vyzval k vystúpeniu zo strany

Predseda SaS reagoval aj na kritické vyjadrenia poslanca Ľubomíra Galka, ktorý pre médiá uviedol, že takáto kandidátka nasmeruje SaS mimo parlamentu. „Nemám najmenšiu obavu, že by sme sa nedostali do parlamentu,“ skonštatoval Sulík.

Podľa Sulíka kandidátnu listinu schválili riadnym, právoplatným procesom. „To, že s tým majú niektorí ľudia problém, za to nemôžem… Nemusí sa to všetkým páčiť. Dôležité je, že väčšina strany SaS chce, aby bola podaná presne takáto kandidátna listina,“ uviedol Sulík.

Sobotňajší nominačný kongres SaS mal rozhodovať o piatich návrhoch kandidátok do volieb, štyri z nich počas rokovania navrhovatelia stiahli. Ostal tak len Sulíkov návrh, na ktorom neboli členovia Demokratického jadra SaS ako Galko, Rajtár či predsedníčka poslaneckého klubu Natália Blahová.

AKTUALIZOVANÉ: Sulík zvíťazil, Blahová bola vylúčená zo strany v tajnom hlasovaní (VIDEO)

Sobotňajší kongres, ktorý zvolal Sulík na základe žiadosti štvrtiny členov SaS, napokon rozhodol o vylúčení Blahovej zo strany. To, či bude Blahová naďalej predsedníčkou poslaneckého klubu zatiaľ nepovedali, ešte sa o tom bude rozhodovať. Členovia Demokratického jadra SaS rovnako nešpecifikovali svoje ďalšie kroky. Sulík ich však už v minulosti vyzval na odchod zo strany.

SaS sa zišla na mimoriadnom kongrese aj začiatkom septembra, vtedy si jej členovia predčasne volili predsedu a volebného lídra na ďalšie štyri roky. Zvolanie kongresu a jeho výsledky odmietli niektorí predstavitelia strany, ktorí následne založili platformu Demokratické jadro SaS.

AKTUALITA: Sulík predstavuje nové tváre svojej kandidátky, je medzi nimi aj bývalý vyšetrovateľ NAKA

Strana SaS pôjde do parlamentných volieb s kandidátkou, ktorú navrhol jej predseda Richard Sulík. Schválili ju delegáti na sobotňajšom kongrese strany v Demänovskej Doline. Na kandidátke nie sú podpredsedovia strany Ľubomír Galko a Jana Kiššová či viacerí poslanci NRSR. Galko to povedal po zrátaní hlasov.

„Táto kandidátka je kandidátka deštrukcie a rozkladu. Je to kandidátka, ktorá nasmeruje SaS mimo parlamentu. Toto, čo sa udialo, je na politickej scéne zrejme unikát. Je to situácia, ktorá má porovnanie snáď len s Mečiarovým HZDS. Predseda SaS Richard Sulík dnes radšej obetoval volebný výsledok strany,“ zdôraznil Galko.

Podľa Galka Sulík svojím konaním radšej vyvolal v SaS rozkol, akoby mal riskovať, že na riadnom kongrese v roku 2020 bude čeliť možnej kandidatúre schopnejšieho človeka.

Pre zakladajúcu členku strany Janu Kiššovú je podľa jej vyjadrenia neakceptovateľné, aby strana postavila kandidátku, na ktorej budú chýbať dvaja najväčší bojovníci proti mafii a korupcii.

„Týmito dvoma ľuďmi sú bezpochyby Ľubomír Galko a Jozef Rajtár. Sme na vážnej križovatke, či sa Slovensko po roku 2020 vyberie smerom k právnemu štátu… Ak takýchto dvoch ľudí odstránime čudným spôsobom z kandidátky, neviem si predstaviť, ako budeme presviedčať voliča, že to s takýmto bojom myslíme vážne,“ dodala Kiššová.

AKTUALIZOVANÉ: Demokratické jadro SaS reaguje, Sulík podľa Rajtára vymenil zakladajúcich členov za „nominanta Smeru“ Miku

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info