HLAVNÝ DENNÍK
VÝBER SPRÁV

Podľa Antošovej chov kožušinových zvierat na získanie kožušín by sa mohol zakázať

TASR

Chov a usmrtenie kožušinových zvierat na účely získania kožušín by mohli byť zakázané. Poslanci Národnej rady SR posunuli v stredu do druhého čítania novelu zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá tieto zmeny prináša.

Návrh predložila poslankyňa koaličnej SNS Eva Antošová. Podľa návrhu by mohol byť na tieto účely zakázaný chov zajaca poľného, líšky hrdzavej, nutrie, činčily, norky a fretky.

Novela predpokladá, že sa zakáže chov a usmrtenie králikov za účelom získania kožušín. Zákaz by sa podľa návrhu netýkal tzv. drobnochovateľov. Výnimkou v zákaze by bol teda chov a usmrtenie králikov, pokiaľ sú ich kožušiny využité na osobnú spotrebu chovateľa a jemu blízkych osôb.

V novele navrhuje Antošová aj trojročné prechodné obdobie pre existujúce chovy zvierat pre kožušiny. „Toto prechodné obdobie je žiaducim kompromisom medzi právom na reguláciu podnikania vo verejnom záujme a právom na ochranu legitímneho očakávania podnikateľov, ktorí v dobrej viere do svojho podnikania investovali,“ doplnila poslankyňa.

Trojročné prechodné obdobie považuje za primerané, keďže podľa jej slov nejde o veľké množstvo chovov, ide o očakávanú zmenu v spojitosti s nedávnymi zmenami legislatívy v iných členských krajinách Európskej únie na túto tému. A zároveň reaguje na vyjadrenia veľkých módnych značiek o ukončení predaja produktov, ktoré kožušiny obsahujú.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info