Rasizmus je vážny problém, berte si príklad z Anglicka, odkázal Infantino Talianom
23 | 09 | 2019 I SITA

Prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Gianni Infantino označil situáciu týkajúcu sa rasistických prejavov na talianskych štadiónoch za "veľmi vážnu". V nedeľňajšom stretnutí 4. kola Serie A medzi Atalantou Bergamo a AC Fiorentina (2:2) sa do prestávky niekoľko minút nehralo pre ďalšie takéto diskriminačné správanie fanúšikov.


Podporovatelia domáceho mužstva si "vzali na mušku" brazílskeho obrancu hostí Dalberta Henriqueho. Približne po polhodine stretnutia sa tento hráč tmavej pleti zadíval k časti publika, odkiaľ mali prichádzať rasistické urážky smerom k nemu.

Zhováral sa s hlavným rozhodcom, ktorý napokon využil vlastné kompetencie a požiadal, aby hlásateľ na štadióne prečítal vyhlásenie, že zápas nebude pokračovať, kým sa dav neprestane dopúšťať škandalózneho správania.

V doterajšom priebehu ročníka 2019/2020 sa na Apeninskom polostrove pre farbu pleti stali terčom posmeškov aj Franck Kessié z AC Miláno či Romelu Lukaku z Interu Miláno. "V boji proti rasizmu je potrebné vzdelávanie a diskusia. Musíme to všetci odsúdiť. Rasizmus nemá miesto v spoločnosti a ani vo futbale.

V Taliansku sa situácia nezlepšila a je to veľmi vážne. Musíte identifikovať tých, ktorí sú za toto zodpovední a vyhnať ich zo štadiónov. Musíte to urobiť ako v Anglicku, za rasizmus musia byť tresty. Nemôžete sa báť odsúdiť rasistov. Musíte proti ním bojovať, až kým ich úplne nezastavíte," povedal Infantino pri mikrofóne talianskej verejnoprávnej televízie RAI.

Keď sa novinári po stretnutí Atalanta Bergamo - Fiorentina opýtali oboch trénerov, domáci Gian Piero Gasperini aj kouč hostí Vincenzo Montella trvali na tom, že na adresu Dalberta Henriqueho nepočuli žiadne chorály. "Naozaj som nič nepočul. Ani som sa na ne Dalberta nepýtal," poznamenal Montella.

"Tiež som nepočul žiadne skandovanie. Možno niekoľko idiotov niečo zakričalo, ale viete, koľko urážok si vypočujeme na ostatných štadiónoch v Taliansku vrátane Florencie? Nemyslím si, že to boli nejaké chorály, tie by sme počuli," poznamenal Gasperini po stretnutí v Parme, kde má Atalanta Bergamo prechodný domov z dôvodu rekonštrukcie štadióna.