fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
Reuters / Al Masira TV / Naif Rahm
ZAHRANIČIE

„Chráňte si svoje sklenené mrakodrapy“: Jemenskí Houthi tvrdia, že majú nové útočné drony a hrozia s útokmi na Spojené arabské emiráty

Jemenskí povstalci Houthi hrozili začatím útokov na Spojené arabské emiráty (SAE) a ich rušné finančné centrum v Abu Dabí pomocou nových bezpilotných lietadiel po tom, čo prevzali zodpovednosť za nedávny útok na ropné zariadenia v Saudskej Arábii.

Na saudskej tlačovej konferencií tento víkend sa najprv obviňoval Teherán z útoku na ropné rafinérie. Avšak vojenský hovorca Houthov prehlásil, že za útokom stojí ich militantná skupina, a prisľúbil vykonať ďalšie útoky aj mimo Saudskej Arábie.

„Máme desiatky cieľov v rámci nášho dosahu v Spojených arabských emirátoch, niektoré sú v Abú Dabí a môžu byť napadnuté kedykoľvek,“ uviedol hovorca Yahya Saria.

„SAE by mali zastaviť svoju účasť na agresii [v Jemene], ak chce mať v bezpečí svoje sklenené mrakodrapy,“ dodal hovorca.

„Vyvinuli sme nové bezpilotné lietadlá poháňané „normálnymi a prúdovými motormi“, ktoré rozšíria rozsah útoku,“ dodal Saria.

Ozbrojená skupina – formálne známa pod menom Ansar Alah – sa priznali k zodpovednosti za sobotné útoky na saudské ropné zariadenia, ktoré viedli k prerušeniu globálnych dodávok a zvýšili ceny ropy takmer o 20 percent. Rijád aj Washington trvajú na tom, že Irán mal v útoku tiež prsty, ale Islamská republika odmietla akúkoľvek účasť.

Houthi sú vo vojne s koalíciou štátov vedenou Saudskou Arábiou a SAE od marca 2015, keď koalícia vpadla do Jemenu s cieľom znovu dosadiť prezidenta Mansoura Hadiho, ktorý bol rok predtým vyhostený. Konflikt si vyžiadal desiatky tisíc životov a spôsobil hroznú humanitárnu krízu, pri ktorej milióny stratili prístup k jedlu, čistej vode a zdravotnej starostlivosti.

India podporí dovoz ropy z Ruska po útokoch v Saudskej Arábií

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info