fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Združenie sudcov Slovenska odsudzuje výzvy na zabránenie výkonu funkcie konkrétnym sudcom

Združenie sudcov Slovenska (ZSS) považuje výzvy na zabránenie sudcom vo výkone funkcie za neprimeraný zásah do nezávislosti súdnictva. ZSS taktiež odsudzujú informovanie o zaistení mobilných telefónov niektorých bratislavských sudcov, prokurátora a bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej (Smer-SD). Polícia sa bráni Trestným poriadkom. TASR o tom informoval prezident Združenia sudcov Slovenska Juraj Sopoliga.

ZSS odsudzuje verejné výzvy politikov na paušálnu očistu justície a taktiež výzvy, aby boli konkrétni sudcovia postavení mimo funkciu. Podľa združenia je požiadavka na to, aby bolo Monike Jankovskej zabránené vykonávať funkciu sudkyne, „vzorovým protiústavným konaním“.

Na odchod Moniky Jankovskej z funkcie sudkyne vyzývali opakovane opoziční poslanci. Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) reagoval, že má zákonom zviazané ruky, kým nie je sudcom vznesené obvinenie.

Podľa ZSS je v rozpore so základnými princípmi nezávislosti súdnictva, ak „príslušné orgány informujú, resp. umožnia únik informácií o úkonoch trestného konania realizovaných vo vzťahu ku konkrétnym sudcom v čase, keď ešte zjavne nedisponujú takými poznatkami, ktoré by dostatočne odôvodňovali vznesenie obvinenia voči nim“. Podľa nich by mali byť takéto úkony v počiatočnom štádiu dôverné, jedine, že by dotknutý sudca požiadal o opak. O zaistení mobilných telefónov informovala polícia na sociálnej sieti.

Hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka tvrdí, že informácie, ktoré poskytla polícia ku konkrétnemu trestnému konaniu, médiám a verejnosti boli poskytnuté podľa Trestného poriadku. Informovanie o úkonoch sa dialo len vo všeobecnosti, nie o konkrétnych úkonoch ani ku konkrétnym osobám.

Sudcovia taktiež avizovali, že sa plne stotožňujú so stanoviskom predsedníčky Súdnej rady Lenky Praženkovej, ktorá žiadala od Úradu špeciálnej prokuratúry informácie týkajúce sa sudcov, u ktorých mala polícia vykonávať zaisťovacie úkony.

Polícia vykonala v auguste zaisťovacie úkony v trestnej veci týkajúcej sa korupčnej trestnej činnosti a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Národná kriminálna agentúra zasahovala v súvislosti so zaistenými správami, ktoré nešpecifikovala. Mobilný telefón odovzdala polícii už bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská (Smer-SD), zaisťovacie úkony sa mali týkať aj sudcov okresných a krajských súdov a jedného prokurátora.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info