fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
TASR
SLOVENSKO

Lubyová privítala prvákov na základnej škole,ktorú kedysi navštevovala aj ona

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS) v pondelok na Základnej škole Beňovského v bratislavskej mestskej časti Dúbravka privítala nový školský rok 2019/2020 spolu s 90 prváčikmi. Na otvorenie školského roka si vybrala školu, ktorú navštevovala ako dieťa aj ona sama. 

Prváčikovia boli počas ceremónie slávnostne pasovaní za žiakov. Následne si ministerka školstva pozrela ich triedy, ako aj ďalšie priestory vzdelávacej inštitúcie. Lubyová poznamenala, že školstvo, ale aj základné školy sa za tie roky, keď sedela v školských laviciach ona, výrazne zmenilo.

Lubyová začala chodiť na túto školu ako prváčka v školskom roku 1973/1974. „Som veľmi rada, že táto škola aj takmer po polstoročí je takou fantastickou základnou školou s veľmi dobrým menom, aké máme po celej republike tisícky, a že vychováva veľmi dobrých ľudí,“ povedala Lubyová. Ako priznala, v škole bola dobrá vo všetkých predmetoch. Nemala však rada, keď na telesnej výchove behali a robili gymnastické prvky, ako je napríklad výmyk na hrazde. Zároveň ju potešilo, že na otvorenie školského roka prišli aj učiteľky, ktoré ju kedysi učili.

Zhruba 660.000 školákov sa vráti do škôl,do lavíc zasadne aj vyše 58.100 prvákov

Šéfka rezortu školstva pripomenula aj najväčšiu zmenu v školstve v novom školskom roku, ktorou je uvoľnenie výučby cudzieho jazyka. Ešte v uplynulom školskom roku si žiaci k povinnej angličtine zvolili v siedmom ročníku ďalší svetový jazyk, ktorého výučbu vedela škola zabezpečiť. Na výber mali z nemeckého, ruského, talianskeho, španielskeho a francúzskeho jazyka.

Pripomenula, že po novom si žiaci budú môcť vybrať svetový jazyk, ktorý sa začnú učiť v treťom ročníku povinne. Ak si žiak nevyberie anglický jazyk ako prvý cudzí jazyk, musí si ho v siedmom až deviatom ročníku zvoliť ako druhý cudzí jazyk. Ďalšími zmenami, ktoré označila Lubyová ako sociálno-integračné opatrenia, sú napríklad príspevky na obedy. Poukázala tiež na vyššie nástupné platy začínajúcich učiteľov, ktoré platia od septembra.

Zhruba 660.000 školákov si v pondelok opäť zasadlo do školských lavíc. Brány základných a stredných škôl sa po dvoch mesiacoch prázdnin otvorili, pretože sa začal nový školský rok 2019/2020.

Do škôl prvýkrát zavítalo aj viac ako 58.100 prváčikov. Z celkového predpokladaného počtu 660.000 školákov je okolo 458.000 zo základných škôl a takmer 202.000 je stredoškolákov. Školáci prekročili brány 1910 základných škôl, 441 stredných odborných škôl, 236 gymnázií a 17 konzervatórií.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info