fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE ZAUJÍMAVOSTI

Českí vedci vynašli úžasné zariadenie, ktoré dokáže extrahovať vodu z púštneho vzduchu

Stavba zariadenia SAWER © Zdroj: ČVUT

Výskumníci z ČVUT a Botanického ústavu akadémie ČR vyvinuli zariadenie s názvom S.A.W.E.R., ktoré dokáže extrahovať vodu zo vzduchu. Využívať sa bude najmä v púštnych oblastiach, informuje Czechcrunch.

Tím vedcov z ČVUT v spolupráci s Botanickým ústavom akadémie ČR tvrdí, že vyvinuli zariadenie, ktoré je schopné odsávať vodu zo vzduchu pomocou systému bežiaceho na solárnu energiu. Solar Air Water Earth Resource (S.A.W.E.R.) má priemernú výrobnú kapacitu až 100 litrov pitnej vody denne kdekoľvek na planéte.

Komentár Dmitrija Sedova: Dlhodobé sucho v Strednej Amerike – výstraha Modrej planéte

Hlavnou časťou zariadenia je materiál, ktorý na svoj povrch viaže vodnú paru a zadŕža ju. Zariadenie potom nasáva ďalší vzduch, ktorý zohreje na vysokú teplotu, aby zadržanú vodnú paru uvoľnil vo vzduchu, ktorý sa výrazne zvlhčí. Ten putuje na chladič, ktorý ho premení na vodu. Výskumníci pripojili k zariadeniu aj systém, ktorý nazbieranú vodu využíva na špeciálnu zmes pre kultiváciu púšte, informuje stránka ČVUT vo svojom článku.

Profesor stavebníctva a environmentálneho inžinierstva z Univerzitného centra energeticky efektívnych budov ČVUT, Tomáš Matuška, pre Czechcrunch povedal, že vývoj S.A.W.E.R.-u ich doposiaľ vyšiel 10 miliónov CZK (388 000 €), ale ďalšie prototypy zariadenia by mali byť o polovicu lacnejšie. V aktuálnej testovacej prevádzke, ktorá prebieha v Spojených arabských emirátoch, dosahuje prevádzkovú cenu asi 30 CZK ( 1,17 €) za liter vyrobenej vody.

Stane sa zo Zeme do roku 2050 skleník? Nová štúdia ukazuje, že je to možné

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info