Študenti platia kartami najmä v potravinách, reštauráciách alebo za verejnú dopravu
09 | 08 | 2019 I SITA

Študenti stredných a vysokých škôl využívajú platobné karty najmä na nákupy v potravinách, supermarketoch alebo reštauráciách.


"V porovnaní s minulými rokmi významne, až o tretinu stúpol objem platieb kartou za mestskú dopravu. Dôvodom môže byť práve rozšírenie možnosti platby kartou za lístky na dopravu," skonštatovala hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Ako ďalej vyplýva z údajov ČSOB o pohyboch na študentských účtoch, mesačné výdavky študentov stredných a vysokých škôl sa za uplynulých dvanásť mesiacov znížili.

"V porovnaní s minulosťou sme zaznamenali zmenu trendu, keď už neplatí to, že by študenti minuli mesačne viac, ako im príde na účet. Malou výnimkou je iba Bratislavský kraj, kde mesačné výdavky študentov sú na úrovni 305 eur a príjmy 304 eur," povedala Jamborová.

Kontroly podľa Antošovej potvrdili, že je potrebné doplniť zákon o potravinách
Potravinová inšpekcia podľa poslankyne NR SR za SNS Evy Antošovej potvrdila, že bezpečnosť a kvalita potravín je na prvom mieste a potraviny treba kontrolovať. Poslankyňa preto navrhuje doplniť zákon o potravinách, aby mohol byť spotrebiteľ lepšie... Čítať ďalej
09 | 08 | 2019 | SITA


Z údajov Poštovej banky zase vyplýva, že príjmy mladých postupne rastú, avšak šetriť nedokážu. Výdavky mladých vo veku 25 a menej rokov v pomere k ich príjmom sú pomerne vysoké. Z účtov im totiž podľa údajov Poštovej banky odchádzajú sumy, ktoré sú v súčte iba o niekoľko desiatok eur nižšie, než sú ich príjmy.

To, že príjmy mladých ľudí za posledných pár rokov pomerne významne rástli, súvisí podľa Poštovej banky s pozitívnym ekonomickým vývojom na Slovensku, ktorý sa prejavuje aj na raste miezd. "Mladí, ktorí pracujú, dokážu zarobiť viac. Tí, ktorí študujú, si dokážu viac privyrobiť a viac peňazí môžu dostať aj od rodičov," vysvetľuje hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Mladí ľudia by preto podľa Žáčkovej mali k svojim osobným financiám pristupovať obzvlášť opatrne. Týka sa to aj finančných produktov, ktoré využívajú. Dôležitým výdavkom sú z tohto pohľadu podľa Žáčkovej i poplatky za vedenie účtu, ktoré sa na ročnej báze môžu vyšplhať na desiatky eur.