Martin Barto: Zdravotný stav v rukách hackerov? Ďakujem, nie!
30 | 07 | 2019 I Martin Barto

Naša spoločnosť sa s nástupom nových technológií zaoberá tým, do akej miery 
existuje súkromie. V súčasnosti vie Netlflix o vašom filmovom vkuse niekedy
viacej ako vy sami.


Facebook dokáže reklamu cieliť na blízkom vášmu záujmu potrebu do najmenších detailov. Európa sa tvrdo bráni tomu, aby sa IT giganti stali Veľkým bratom na steroidoch, ako nám teraz predstavuje Čína. Ochrana súkromia môže byť ešte veľkou pridanou hodnotou pre Európu.

Späť na Slovensko. Dobrý výber filmu od Netflixu, alebo dobré zacielená reklama podľa môjho názoru ešte nelikviduje pojem súkromia. Zdravotné záznamy a informácie o vašom zdravotnom stave sú však úplne iná liga. Pre každého z nás sú naše súkromné zdravotné informácie to najcennejšie, čo máme. Preto s veľkou obavou sledujem, ako na Slovensku postupuje projekt eZdravie.

Je to, žiaľ, klasický predražený slovenský IT projekt. S mnohými problematickými časťami. Len problém je, že tentokrát nám nehrozí len zle užívateľské rozhranie, časté chyby  systému, ale aj obava o bezpečnosť dát a to tých najcennejších – zdravotných dát.

Projekt eZdravie, ako konštatoval NKÚ, je „doteraz nie príliš úspešný – príbeh informatizácie verejnej správy ukázal na zlyhanie projektového riadenia eZdravia na všetkých úrovniach rezortu zdravotníctva, ale aj štátu“. Nechcem byť zlým prorokom, ale bezpečnosť zdravotných informácií musí byť na prvom mieste. Pri vládnom informatickom projekte sú otázky dostatočnej bezpečnosti na mieste. Napríklad v Bulharsku to vyzerá tak, že bezpečnosť daňových údajov veľkej časti občanov bola narušená.[1]

Projekt eZdravie sa ťahá tak dlho, že napríklad technológia blockchain bola v plienkach, keď sa s projektom začínalo. Blockchain ako technológia nie je len  o kryptomenách, je to nový technologický ekosystém. Pre lepšiu ilustráciu, namiesto toho, že všetky elektronické zdravotné záznamy sú na nejakom serveri, ako je to v súčasnosti, je blockchain technológia, ktorá zabezpečuje, že zdravotné údaje, a  nie sú umiestnené na žiadnom centrálnom mieste (pravdepodobne v krabici na Lazaretskej[2]), ale každá jedná časť systému zdravotného systému by mala v zásade jednu kryptovanú časť zdravotných záznamov. Každý jeden užívateľ - teda príjemca alebo odovzdávateľ informácií do nášho zdravotníckeho systému - by bol súčasťou sústavy databáz informácií. Využitie blockchainovej technológie na uchovávanie informácií je drahé riešenie a ešte len v plienkach. Jeho využitie sa však pokladá dnes za to najlepšie, keď je nevyhnutné mať čo najbezpečnejšiu databázu.

Samozrejme, v súčasnosti už nie je možné obrátiť loď späť a vyvíjať eZdravie na báze blockchainu. Existuje však množstvo technológií, ktoré môžu radikálne zlepšiť bezpečnosť zdravotných záznamov. V krajnom prípade je vždy naporúdzi radikálne riešenie: Možnosť zachovania papierových záznamov na požiadanie, ktoré sú podľa viacerých odborníkov na bezpečnosť informácií stále najbezpečnejšie, najmä pre tie najcitlivejšie údaje.

Konieckoncov, nikto sa nehrnie ani do eVolieb.  Práve v obave o ich ľahšiu narušiteľnosť.

---------------------------------------------------------------------------

[1]https://www-bbc-com.cdn.ampproject.org/c/s/www.bbc.com/news/amp/technology-49015511?fbclid=IwAR1rTNPYaxlzA-BVtI8C3Pt00jsGqa4gukAknh1p5uxuKkWVGGzRn0bT7-s

[2] paragraf 13, odsek 3, pís. b Zákona č. 153/2013 Z. z. o národnom zdravotníckom informačnom systéme