NICHOLSONOVÁ: Pre Slovensko je dôležitá akákoľvek legislatívna zmena v koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia
24 | 07 | 2019 I SITA

Návrh na zmenu Nariadenia o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia názorovo rozdelil členské štáty Európskej únie. Dôvodom je, že upravuje, za akých podmienok majú zahraniční pracovníci právo na sociálne dávky v inom ako domovskom štáte.


Pre Slovensko je akákoľvek legislatívna zmena v tejto oblasti extrémne dôležitá, pretože ovplyvní státisíce našich občanov v zahraničí, a tým nepriamo aj ich rodiny na Slovensku. Myslí si to slovenská europoslankyňa a predsedníčka Výboru pre zamestnanosť a sociálne veci v Európskom parlamente Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Ako informovala agentúru SITA, zmena nariadenia sa zameriava na päť oblastí - dávky v nezamestnanosti, dávky dlhodobej starostlivosti, prístup ekonomicky neaktívnych osôb k dávkam, rodinné dávky a právne predpisy uplatniteľné na vyslaných pracovníkov a osoby pracujúce v dvoch alebo viacerých členských štátoch.

Nicholsonová mala požiadať o prerušenie členstva v SaS (AKTUALIZOVANÉ)
Bývalá podpredsedníčka Národnej rady a terajšia europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová mala požiadať o prerušenie jej členstva v strane Sloboda a Solidarita, informuje Plus 7 dní. Čítať ďalej
26 | 06 | 2019 | Roman Suchý


Europoslankyňa tvrdí, že minulý rok Slovensko patrilo medzi členské štáty s najvyššou cezhraničnou mobilitou, viac ako 48-tisíc našich občanov pracuje v Rakúsku. „V sociálnom výbore nás čaká veľmi ťažká a namáhavá diskusia. Súčasné pravidlá sa majú meniť po 15 rokoch a existuje silný tlak zo strany niektorých štátov, aby sa sociálne dávky pre zahraničných pracovníkov okresali alebo rovno znížili na základe inej životnej úrovne domovských štátov,“ povedala Nicholsonová a dodala, že v rámci Nariadenia o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia existujú oprávnené obavy, či nové pravidlá nezavádzajú ďalšie bariéry na vnútornom trhu a či sa zbytočne nepreťažia administratívy sociálnych úradov v jednotlivých členských štátoch. Momentálne sociálne dávky dostávajú ľudia podľa predpisov krajiny, v ktorej pracovali alebo pracujú.

Nicholsonová na túto tému diskutovala s eurokomisárkou pre zamestnanosť, sociálne záležitosti, zručnosti a pracovnú mobilitu Marianne Thyssen. „Komisárke som vyjadrila odhodlanie sústrediť sa na spoločný záujem, a tým je voľný pohyb pracovníkov, doplnený primeranou garanciou pred zneužívaním sociálnych systémov. Musíme nájsť férový kompromis a predísť nezvládnuteľným náporom na jednotlivé systémy sociálneho zabezpečenia a problémom spôsobeným národnými špecifikami.

Zhodli sme sa na tom, že potrebujeme prekonať súčasné hlboké zákopy a založiť nový postup na štatistikách, dátach a rozumných argumentoch,“ uviedla Nicholsonová s tým, že s takýmto odporúčaním predstúpi aj pred Výbor Európskeho parlamentu pre zamestnanosť a sociálne veci.

Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS): Diskriminácia nevidiaceho chlapca nemôže zostať bez povšimnutia
18 | 06 | 2019 | Zuzana Vargová/TASR