fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Existuje spôsob ako účinne zastaviť projekt Nord Stream 2, uviedol dennik The Hill

Americký denník The Hill označil za nezmyselné pripravovanú americkú sankcie proti Nord Stream 2.

Ako noviny napísali, oveľa efektívnejšou metódou boja s energetickým projektom by boli masívne dodávky amerického skvapalneného zemného plynu do Európy.

Autor článku zdôraznil, že prípadné uvalenie sankcií zasiahne viac americké spoločnosti a banky, ktoré spolupracujú s európskymi partnermi Gazpromu. Publikácia uviedla, že balík reštriktívnych opatrení pripravovaných v Kongrese nebude vôbec fungovať. Hill taktiež označil možné sankcie za protekcionistické opatrenia.

USA si už brúsia zuby. Nord Stream 2 čakajú poriadne sankcie

Autor článku zároveň tvrdí, že ruské projekty údajne predstavujú hrozbu pre európsku energetickú bezpečnosť. Ako protihodnotu autor The Hill vyzýva k dodávkam amerického LNG do Európy. Podľa publikácie by to pomohlo „uvoľniť ekonomickú napätosť, v ktorom Rusko drží svojho západno európskeho kupca“, a bránilo by tomu, aby využívalo svoje zdroje ako „geopolitickú zbraň“.

Kongresový výbor schválil v júni návrh zákona, ktorý ukladá sankcie jednotlivcom zapojeným do realizácie projektov Nord Stream 2 a Turkish Stream. Ruské ministerstvo zahraničia na pozadí možných reštriktívnych opatrení uviedlo, že Nord Stream 2 je čisto komerčný charakter a napĺňa záujmy Európy.

Nord Stream 2 má prechádzať pod Baltským morom z ruského pobrežia do Nemecka cez územnú alebo výlučne ekonomickú zónu Fínska, Švédska a Dánska, ktoré doteraz nedalo súhlas stavať.

Európska komisia si už neškrtne. Merkelová je pri Nord Stream 2 neoblomná

V Európe je Nord Stream 2 podporovaný Nemeckom, Rakúskom a Nórskom. Zástancovia projektu majú záujem o spoľahlivé neprerušované dodávky plynu.

Proti nim stojí Poľsko, Lotyšsko, Litva, rovnako ako Ukrajina, ktorá nechce stratiť príjmy z tranzitu ruského plynu na kontinent.

Spojené štáty sa tiež bránia Nord Stream 2, pretože plánujú dodávať skvapalnený zemný plyn do Európy. Ak by sa im podarilo vytesniť rusko-nemecký projekt plynu, otvorila by sa im cesta. Zatiaľ však americký skvapalnený plyn nie je schopný cenou konkurovať ruskému zemnému plynu. A zdá sa, že na to zabudol aj autor materiálu v amerických novinách.

Nord Stream 2 bude meškať. Môžu za to USA?

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info