HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rozšírenie lymskej boreliózy. Stoja za tým armádne experimenty?

Nový čas

Americká Snemovňa reprezentantov dala za úlohu Pentagonu preveriť, či za rozšírením kliešťov infikovaných lymskou boreliózou nestoja armádne experimenty s biologickými zbraňami. Informoval o tom dnes server CNN. Lekári v Spojených štátoch ročne diagnostikujú chorobu viac ako 300. tisíc ľuďom.

Zákon, ktorý predstavil kongresman Chris Smith, poveruje ministerstvo obrany, aby vyšetrilo, či Spojené štáty experimentovali s kliešťami a ďalším hmyzom v rámci výskumu biologických zbraní v rokoch 1950 až 1975. Cieľom je zistiť, či hmyz využitý v podobnom experimente vedci vypustili mimo laboratórne prostredie.

Lymská borelióza sa prejavuje horúčkou, bolesťami svalov, kĺbov a podobne. Ak nie je liečená, môže viesť k artritíde, problémom s nervovou sústavou a srdcom, uvádza Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).

ŠOKUJÚCE: Pod skupinou detí sa prepadla hotelová terasa

Smith sa pri návrhu zákona nechal inšpirovať knihami a článkami, ktoré sa zaoberajú prepojením výskytu choroby a amerických armádnych experimentov. Kniha vedecko-populárnej autorky Kris Newbyovej z mája 2019 cituje napríklad objaviteľa choroby, podľa ktorého je lymská borelióza vojenským experimentom, ktorý sa vymkol z rúk. Zistenie podobných publikácií spochybnili niektorí odborníci, podľa ktorých sa jedná o konšpiračné teórie.

Smith pri prerokúvaní návrhu uviedol, že počet prípadov lymskej boreliózy a ďalších chorôb spôsobených kliešťami v USA prudko narastá a Američania majú právo vedieť, či je na fámach niečo pravdy.

Preverenie experimentov s kliešťami je jednou z noviel zákona o výdavkoch ministerstva obrany. Po schválení dolnou komorou musí zákon ešte prejsť Senátom.

ŠOKUJÚCE: Pod skupinou detí sa prepadla hotelová terasa

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info