HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Poradcovia lídrov normandskej štvorky sa dohodli na prímerí v Donbase

Vadim Prystajko / Ukrinform

Zahraničnopolitickí poradcovia lídrov tzv. normandskej štvorky, zameranej na urovnanie konfliktu na Ukrajine, sa dohodli na tzv. žatevnom prímerí medzi vládnymi silami a separatistami v Donbase i na odsune vojakov z určitých oblastí. Informoval o tom v utorok na tlačovej konferencii zástupca vedúceho kancelárie ukrajinského prezidenta Vadym Prystajko.

Podľa neho sa schôdzka poradcov lídrov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka konala 12. júla. Kedy presne by malo začať platiť žatevné prímerie, neuviedol.

Všeobecne povedané, rozhovory boli produktívne a pragmatické a podarilo sa nám dosiahnuť určité dohody. Najmä sme dospeli k dohode o prímerí – takzvanom žatevnom prímerí, o odsune vojakov a zbraní a odmínovaní okolia obce Stanycja Luhanska a dvoch ďalších oblastí, o ktorých sa predtým rokovalo. Okrem toho bolo určených viac oblastí pre odmínovanie a odsun vojakov,“ komentoval výsledky stretnutia Prystajko, ktorého citovala agentúra Ukrinform. Prystajko poznamenal, že režim prímeria bol už v minulosti ohlásený 18-krát. „Nestrácame optimizmus a našou úlohou je zabezpečiť kontinuitu súčasného prímeria,“ ubezpečil.

Prystajko ešte predtým uviedol, že zahraničnopolitickí poradcovia lídrov normandskej štvorky sa dohodli aj na výmene určitého počtu zajatcov, a to v priebehu jedného mesiaca. Avizoval, že poradcovia sa opäť stretnú za jeden až jeden a pol mesiaca. „Stretneme sa, aby sme preskúmali pokrok v dohodách, ktoré sme dosiahli v júli. Po tomto stretnutí poskytneme odporúčania hlavám štátov,“ dodal.

Normandský formát je diplomatické zoskupenie najvyšších predstaviteľov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka a ich ministrov zahraničných vecí. Jeho cieľom je urovnať krízu na východe Ukrajiny.

Normandský formát vznikol v júni 2014, keď sa pri príležitosti 70. výročia vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii stretli vtedajší ukrajinský prezident Petro Porošenko, šéf Kremľa Vladimir Putin, vtedajší francúzsky prezident Francois Hollande a nemecká kancelárka Angela Merkelová. Táto štvorica politikov po prvý raz diskutovala o spôsoboch vyriešenia konfliktu na Ukrajine.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info