HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Na firmu „Grófky z východu“ sa valia státisícové exekúcie, ťažkú hlavu si z toho ale nerobí. Medziročne sa zbavila majetku za 170-tisíc eur

Ľubica Rošková, tasr

Na spoločnosť Agro Porúbka, ktorá poberala neoprávnené dotácie od štátu, si už brúsia zuby exekútori, informujú Hospodárske noviny.

Spoločnosť Agro Porúbka, ktorú má pod palcom „Grófka z východu“ Ľubica Rošková, ukončila pôsobenie v agrosektore pár mesiacov dozadu.

To je aj oficiálny dôvod, prečo ju teraz Rošková posiela do konkurzu. „Spoločnosť ukončila podnikanie. Aktuálne je podaný konkurzný návrh, ktorý na žiadosť súdu doplňujeme o vyžiadané zmluvy a výkazy,“ uviedla exposlankyňa pre HN-ky.

Biznis a politika na Slovensku: Grófka Rošková – 1. časť

Ako už povedala samotná Rošková, v konkurznom návrhu sa nachádza viacero nedostatkov. Sudca od firmy žiada „napríklad súpis záväzkov, zmluvných vzťahov či zoznam spriaznených osôb“, uvádza sa v článku.

Až keď bude mať tieto materiály k dispozícii, rozhodne o konkurze majetku spoločnosti. Na ten si už ale brúsi zuby exekútor – konkrétne má ísť o sumu takmer 152-tisíc eur.

Kolotoč problémov sa týmto ale neskončil. Aj Poľnohospodárska platobná agentúra od nej žiada, aby vrátila dotácie, ktoré poberala neprávom. Ide zhruba o 201-tisíc eur, píšu HN-ky.

„K dnešnému dňu teda dlžná suma na istine predstavuje sumu 148-tisíc eur. Súdny exekútor pokračuje v začatej exekúcii predajom hnuteľných vecí,“ uviedol Daniel Hrežík z ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka pre Hospodárske noviny.

PPA taktiež žiada od firmy aj ďalšiu sumu vo výške 54-tisíc eur, toto rozhodnutie ale zatiaľ nenadobudlo na právoplatnosti. „Spoločnosť Agro Porúbka sa proti nemu odvolala a vo veci ešte nebolo právoplatne rozhodnuté,“ doplnil.

NA PULZE DŇA: Chmelár buchol do stola, zakladá hnutie Socialisti. Podarí sa mu odčerpať voličov Smeru?

„Ľubica Rošková v rozhovore pre HN odmieta, že by sa účelovo zbavovala majetku vo svojej firme s cieľom vyhnúť sa uspokojeniu jej veriteľov,“ píšu ďalej HN-ky.

V súpise aktív Agro Porúbka sa uvádza napríklad traktor a iný, nie zrovna hodnotný hmotný majetok. Z účtovných závierok sa dá zistiť, že sa aktíva Agro Porúbky zmenšili, a to o nemalú sumu – jedná sa približne o 170-tisíc eur.

Pred kauzou mali aktíva aj pasíva spoločnosti hodnotu 223-tisíc eur. Ku koncu decembra 2018 už ale vykázala majetok spolu so zdrojmi jeho krytia len v hodnote necelých 52-tisíc eur.

Dankova myseľ sa stáva čudným panoptikom: Dnes rozkázal postaviť 30-metrový stožiar pred parlament!

„Firma prišla napríklad o svoj poľnohospodársky dvor v obci Porúbka. Ten prevzal známy právnik a farmár Peter Nízky z Humenného. Stať sa tak malo na základe nesplácanej pôžičky, ktorú humenský agropodnikateľ požičal firme Agro Porúbka ešte v roku 2013. Vtedy sa firma volala Gard a Rošková do nej vstúpila až koncom roka 2016,“ píšu Hospodárske noviny.

Bývalá šéfka Smeru v Michalovciach je momentálne vyšetrovaná políciou pre machinácie s agrodotáciami.

Ešte na konci minulého roka obvinil vyšetrovateľ Národnej protikorupčnej jednotky dve fyzické osoby a jednu právnickú osobu zo zločinu poškodzovania finančných záujmov Európskej únie a prečinu subvenčného podvodu.

Ľubica Rošková, ktorá je jednou z obvinených, aj naďalej tvrdí, že nepozná detaily vyšetrovania.

Pravda o Jaguar Land Rover pri Nitre: Rozhovor s predsedom odborov – často tu preplácajú len polovicu nadčasov! (2. diel)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info