HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

India a Rusko použijú svoje meny aby sa vyhli americkým sankciám

Ilustračný obrázok / Fred Tanneau/AFP

Rusko a jeden z najväčších odberateľov ich zbraní, India, sa rozhodli použiť svoje národné meny na prevod platieb pri masívnych obchodoch, aby sa vyhli možným sankciám v USA, tvrdí agentúra Bloomberg.

Moskva a Nové Dillí v uplynulých mesiacoch posilnili obchod so zbraňami, pričom Rusko predáva svojim indickým partnerom ponorky, lode, tanky, lietadlá a dokonca má v pláne dodať aj raketové systémy S-400, ktoré by mali byť v hodnote viac ako 5 miliárd dolárov.Tento obchod naštval Spojené štáty, ktoré varovali Indiu pred možnými dôsledkami tohto kroku.

Nový spôsob platby prostredníctvom rubľa a rupie, odsúhlasený centrálnymi bankami Ruska a Indie, môže zabrániť sankciám z Washingtonu. To by umožnilo Indii uskutočniť prvú platbu za dve vojnové lode vytvorené Rusmi.

Trumpove vyjadrenia na adresu kongresmaniek sú neprijateľné, vyhlásila Mayová

India nie je jediná, čo je ochotná nakupovať ruské zbrane aj napriek riziku represívnych opatrení USA. Turecko taktiež vzdorovalo americkým sankciám tým, že pokračovalo v nákupe ruského systému protivzdušnej obrany S-400. Ankara už dostala niekoľko sérií komponentov S-400, pričom posledná zásielka s časťami pristála v Turecku minulý týždeň.

Zatiaľ, čo Pentagon doposiaľ v tejto veci mlčal, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan verí, že USA bude k Turecku priateľské , keďže prezident Trump má právo odvolať tieto sankcie.

TAKMER MILIARDA EUR: O toľko prišli Slováci v úsporách v II. dôchodkovom pilieri. Ďakovať môžu Ficovi

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info