Zákon o štátnom občianstve pripravil doteraz o slovenský pas 2933 ľudí
14 | 07 | 2019 I Imrich Kovačič / TASR
Zákon o štátnom občianstve pripravil doteraz (od 17. júla 2010 do 9. júla 2019) o slovenský pas 2933 ľudí. Najčastejšie stratili slovenské občianstvo prijatím českého (681). Vyplýva to zo štatistík Ministerstva vnútra (MV) SR.

O slovenský pas prišli aj osoby, ktoré prijali občianstvo nemecké (675), rakúske (456), britské (329), americké (143), maďarské (117), švajčiarske (79), austrálske (66), nórske (64), holandské (53), kanadské a írske (po 48), belgické (42), talianske (28), švédske (26), fínske (18), francúzske (15), dánske (desať), luxemburské (deväť), ruské (päť), čínske, novozélandské a poľské (po tri), islandské, ukrajinské a španielske (po dve), izraelské, srbské, slovinské, chorvátske a singapurské (po jednom) a jedno je nezistené.

VO VÁŽNOM OHROZENÍ: Štát cez elektronické občianske preukazy umožnil ovládnuť počítače Slovákov
Držitelia elektronických občianskych preukazov a užívatelia aplikácie eID klient sa ocitli vo vážnom ohrození. Informuje portál DSL a Info.sk. Čítať ďalej
12 | 07 | 2019 | Roman Suchý (redakčný výber)


Slovenský pas strácajú ľudia na základe zákona o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD). Niekdajší kabinet reagoval právnou normou v roku 2010 na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom. Na základe súčasného zákona prichádzajú o slovenský pas tí, ktorí prijali občianstvo iného štátu.

Od prijatia zákona sa objavili viaceré pokusy o zmiernenie tejto právnej normy, avšak ani jeden z nich nebol úspešný. Súčasnou právnou normou sa zaoberal aj Ústavný súd SR, ktorý nedokázal povedať, či je protiústavná, alebo nie je. Ministerstvo vnútra avizovanú zmenu zákona dosiaľ nepredložilo.

Od roku 2022 budeme musieť mať všetci občianske preukazy s čipom. Dôvodom je ezdravie
Kvôli ezdraviu bude mať občianske s čipom celé Slovensko. Aj malé deti Občiansky preukaz bez podoby tváre bude slúžiť ako prístup do elektronickej zdravotnej dokumentácie. Autentifikácia čipom bude od roku 2022 jediným spôsobom, ako sa do danej... Čítať ďalej
07 | 06 | 2019 | Aneta Leitmanová


Od februára 2015 je účinné nariadenie rezortu o udeľovaní štátneho občianstva SR z osobitných dôvodov. Umožňuje, aby bývalí štátni občania SR, ktorí stratili slovenské občianstvo po 1. januári 1993, mohli požiadať o jeho udelenie.

Pri rozhodovaní o žiadosti sa prihliada aj na skutočnosti, ktoré boli dôvodom straty štátneho občianstva SR, na spôsob a podmienky, akými žiadateľ cudzí pas nadobudol. Najmä na existenciu podmienky povoleného, evidovaného alebo registrovaného pobytu v cudzom štáte v čase nadobudnutia cudzieho štátneho občianstva.