HLAVNÝ DENNÍK
BULVÁR ZAHRANIČIE

Vojny na Strednom východe nestáli zato, zhodla sa väčšina amerických veteránov

Nakaziť sa mal na vojenskom školení. Ilustračný obrázok, Reuters / Handout

Americkí veteráni sú rovnako unavení vojnou, ako široká verejnosť.

Nedávny prieskum zistil, že takmer dve tretiny veria, že vojna v Iraku „nestála za boj“ a viac ako polovica si myslí to isté o Afganistane a Sýrii.

„Veteráni, ktorí slúžili v Iraku alebo Afganistane, už nepodporujú tieto boje,“ prezradila správa od Pew Research Center. táto správa potvrdzuje trend vojnovej únavy v Spojených štátoch.

Veteráni boli vždy o niečo skeptickejší ako civilisti – berúc do úvahy náklady a prínosy pre USA, tak 64 percent vyhlásilo, že to nebolo užitočné. Keď skončila v roku 2011 vojna v Iraku, boli krátko potom jednotky presunuté do boja proti islamskému štátu.

Afganistan získal priaznivejšie hodnotenia, aj keď 58 percent veteránov stále verí, že aj táto najdlhšia vojna v histórii USA bola zbytočná.

USA k predaju zbraní pre Saudskú Arábiu: Je to o „vývoze ľudských práv“!

Rastúce pohŕdanie vojnami sa rozšírilo aj do Sýrie, kde USA v roku 2014 zasiahli a stále ostávajú, aj napriek sľubom prezidenta Donalda Trumpa, že sa stade stiahnu. Päťdesiatpäť percent veteránov uviedlo, že kampaň v Sýrii za to nestojí, s tým tiež súhlasilo 58 percent civilistov. Kým Spojené štáty nikdy Sýrii oficiálne nevyhlásili vojnu, poslali tam okolo 2000 vojakov a vybudovali tam sieť základní.

Za takmer dve desaťročia nepretržitej vojny sa celkové náklady americkej armády vyšplhali na 6 biliónov dolárov.

ŠKANDÁL: Exekútori vyzývajú dlžníkov na uhradenie záväzkov napriek novému zákonu.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info