HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Priemerná dĺžka života v USA už tri roky za sebou klesá, môžu za to drogy a samovraždy!!!

The Conversation

Napriek pôsobivým výdavkom na zdravotnú starostlivosť zaznamenali tretí rok po sebe v Spojených štátoch pokles priemernej dĺžky života, uviedla americká televízia CNBC.

Je síce ťažké pomenovať konkrétny dôvod tohto trendu, ale medzi faktory prispievajúce k zníženiu ukazovateľa patrí zvýšenie počtu samovrážd a prípadov predávkovania drogami a náhly nárast počtu úmrtí na ochorenie pečene. V posledných troch rokoch sa dĺžka života v Spojených štátoch podľa CNBC neustále znižuje. Podľa odhadov Národného centra pre štatistiku zdravotníctva v Centre pre kontrolu a prevenciu chorôb v Spojených štátoch sa človek narodený v roku 2017 dožije v priemere 78,6 rokov. 0 rok skôr to bolo 78,7 rokov.

Ako televízia uvádza, jedná sa o najdlhšiu zaznamenanú dobu zníženia americkej dĺžky života od druhého desaťročia 20. storočia. Pritom prvá svetová vojna a španielska pandémia v období 1915 – 1918 si vyžiadali mnoho životov po celom svete.

MIMORIADNA SPRÁVA: Čína sa vyhráža americkým spoločnostiam sankciami, dôvodom je predaj zbraní na Taiwan

Do nedávneho poklesu priemernej dĺžky života, tento ukazovateľ v Amerike neustále rástol. A to je pre rozvinutý štát a najmä pre Spojené štáty veľmi charakteristický trend, ktorý v rámci svojho systému zdravotnej starostlivosti vynakladá viac na každého občana ako iné krajiny.

Pravdaže Amerika nie je sama, ktorá náhle začala zaznamenávať pokles dĺžky života – odborníci predpovedajú, že vo Veľkej Británii sa toto číslo zníži o 5 mesiacov. Podľa CNBC je ťažké určiť jeden konkrétny dôvod pre zníženie dĺžky života v Spojených štátoch. Odborníci však identifikovali tri faktory, ktoré k tomuto fenoménu prispeli.

Po prvé, pokles priemernej dĺžky života je spojený so zvýšením počtu prípadov predávkovania drogami, najmä opiátmi, ktoré v mnohých prípadoch predpisujú lekári. Po druhé, počet úmrtí na chronické zlyhanie pečene a cirhózu pečene sa za posledných 10 rokov významne zvýšil, najmä u mladých ľudí. Príčiny týchto chorôb sa líšia – od dedičnosti až po nadmernú konzumáciu alkoholu a obezitu. A po tretie, od roku 1999 sa počet samovrážd medzi americkými občanmi zvýšil o 33%, zatiaľ čo v rovnakom období sa vo svete počet samovrážd znížil o 30%.

USA k predaju zbraní pre Saudskú Arábiu: Je to o „vývoze ľudských práv“!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info