HLAVNÝ DENNÍK
BULVÁR SLOVENSKO

Podvodníci okrádajú aj invalidov. Pomôcť im môže špeciálne vycvičený pes

Ilustračný obrázok, výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy

„Máme informácie, že niektoré výcvikové školy sú schopné fyzickým osobám s ťažkým zdravotným postihnutím odovzdať psa so špeciálnym výcvikom, ktorý môže poškodiť túto osobu,“ prezradila hovorkyňa ministerstva práce Barbora Petrová.

Zástupcovia ministerstva práce upozornili aj na problémové prípady, pričom za kvalitu psa a jeho špeciálny výcvik zodpovedá výcviková škola.

Cvičiteľka Virágová povedala, že keď sa pes dostane k zdravotne postihnutému človeku, je možné, že nastanú nielen problémy, ale tiež sa môže stať aj nejaký druh nešťastia. Zodpovednosť cvičiteľa je o to vyššia, pričom v zákone chýbajú jednoznačné vymedzenia. Žiaľ, takto špeciálne  vycvičeného psa je veľmi ťažké reklamovať.

Polícia v Paríži mala rušnú noc, futbaloví výtržníci to prehnali s oslavou výhry

Treba si poriadne preveriť výcvikovú školu, keďže len polovica psov vo výcviku sa podľa štatistiky nakoniec stane vodiacimi. Kritériá sú veľmi prísne – výborné zdravie, zvládnuteľný temperament a bezproblémové povahové vlastnosti.

Náklady na výcvik jedného psa sa na Slovensku pohybujú okolo 20-tisíc eur.

Podľa zákona je výška príspevku na psa so špeciálnym výcvikom maximálne 7 302,67 eur. Ide o jedinú kompenzačnú pomôcku, pri ktorej je možné poskytnúť peňažný príspevok na kúpu pomôcky až vo výške 100 percent maximálnej zohľadňovanej ceny pomôcky.

Ak je potrebné, aby budúci majiteľ získal vedomosti, zručnosti a schopnosti na používanie pomôcky, môže dostať príspevok v maximálnej výške 8630,42 eur.

Drobný venoval Gottovi dojemnú pieseň. Chcel by mu ju najradšej dať do vlastných rúk, no nemôže!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info