MIMORIADNA SPRÁVA: Turecko spustilo na severe Iraku ďalšiu operáciu proti kurdským povstalcom
13 | 07 | 2019 I Peter Králik/TASR
Turecké ministerstvo obrany v sobotu oznámilo začiatok novej operácie proti kurdským povstalcom, ktorá sa odohráva v regióne Hakurk nachádzajúcom sa v severnej časti Iraku blízko hraníc s Tureckom.

Do operácie, ktorá sa začala v piatok večer, sú zapojené komandá síl osobitného určenia s podporou delostrelectva a letectva. Cieľom operácie je "neutralizovať teroristov a zničiť úkryty" využívané príslušníkmi Strany kurských pracujúcich (PKK).

Vojenská operácia s rovnakým cieľom sa v tejto časti Iraku uskutočnila aj koncom mája. Turecká armáda počas nej "neutralizovala" viac ako 60 členov PKK.

Podľa tureckého denníka Sabah je turecká armáda presvedčená, že príslušníci PKK sa z regiónu Hakurk infiltrujú na územie Turecka a že pohorie Kandil na severe Iraku je miestom, kde sa podľa predpokladov nachádza sídlo najvyššieho velenia PKK.

Turecká armáda podniká cielené útoky na objekty PKK v severnom Iraku pomerne pravidelne. Súhlas na takéto cezhraničné vojenské operácie vydáva turecký parlament.

PKK spustila svoj ozbrojený boj v roku 1984; konflikt si odvtedy vyžiadal už viac než 40.000 obetí z radov kurdských ozbrojencov, tureckých policajtov a vojakov, ale i civilistov. Ozbrojené zrážky sa odohrávajú najmä na juhovýchode Turecka, kde žije prevažne kurdské obyvateľstvo.

PKK majú na svojich zoznamoch teroristických organizácií okrem Turecka aj EÚ a USA.