Trump nariadil vyšetriť plánovanú daň z internetových služieb vo Francúzsku
11 | 07 | 2019 I TASR

Americký prezident Donald Trump nariadil vyšetrovanie plánovanej dane z internetových služieb vo Francúzsku, ktorá zvlášť tvrdo zasiahne americké technologické giganty. Uviedli to v stredu predstavitelia Washingtonu, podľa ktorých by vyšetrovanie mohlo viesť k tomu, že USA prijmú protiopatrenia.


Očakáva sa, že francúzsky Senát tento týždeň schváli návrh na zavedenie dane vo výške 3 % z ročných príjmov zo služieb, ktoré ponúkajú on-line spoločnosti.

Francúzsko je popredným zástancom zavedenia tejto dane v celej Európskej únii (EÚ), ale čelí tlaku iných štátov, najmä Írska a škandinávskych krajín.

Niektoré internetové giganty totiž využívajú krajiny EÚ s nízkymi daňami, ako je napríklad Írsko, kde si zaregistrujú svoje oficiálne sídlo a platia tak len minimálnu daň v iných štátoch bloku, aj keď tam generujú obrovské zisky.

Trump odpísal britského veľvyslanca. Odniesla si to nakoniec aj Mayová
Napätie medzi Spojenými štátmi a Veľkou Britániou, ktoré vyvolalo zverejnenie tajných depeší kritizujúcich amerického prezidenta Donalda Trumpa, prerástlo v uplynulých dňoch až do diplomatickej krízy. Čítať ďalej
11 | 07 | 2019 | František Németh


"Spojené štáty sú veľmi znepokojené tým, že daň z digitálnych služieb, ktorú sa chystá schváliť francúzsky Senát, sa nespravodlivo zameriava na americké spoločnosti," uviedol americký obchodný zástupca Robert Lighthizer.

"Týka sa služieb, v ktorých sú americké firmy globálnymi lídrami," skonštatovala jeho kancelária vo svojom vyhlásení a dodala, že komentáre francúzskych lídrov len posilnili dojem, že americké firmy sú terčom dane. Francúzska vláda to verejne poprela.

Takzvané vyšetrovanie podľa paragrafu 301 je primárnym nástrojom, ktorý Trumpova administratíva použila v obchodnej vojne s Čínou na ospravedlnenie ciel za to, čo USA označujú za nekalé obchodné praktiky.

Rodová rovnosť v liberálnej praxi. ’Súd zakázal otcovi vychovávať syna ako chlapca a diskutovať s ním o viere'
Jeff Younger, ktorý je zacyklený v súdnom spore so svojou exmanželkou o tom, či by sa ich syn mal stať dievčaťom, hovorí, že súd mu zakázal diskutovať o veciach ako je náboženstvo alebo o potrebe rešpektovať dievčatá a správať sa k ním... Čítať ďalej
10 | 07 | 2019 | Imrich Kovačič