Zväz židovských obcí vyjadruje vážnu obavu z oslobodzujúceho rozsudku S. Mizíka
10 | 07 | 2019 I TASR

Ministerstvo životného prostredia SR a Štátnu ochranu prírody (ŠOP) SR mrzí, že štátny podnik Lesy SR zneužíva požiar pri Táľoch na rozdúchavanie sporov o ochrane najvzácnejších území. Uvádzajú to na sociálnej sieti v reakcii na slová lesníkov, že nespracovaná kalamita predstavuje veľké nebezpečenstvo vzniku požiarov.


"Hľadať súvislosť medzi lesnými požiarmi a ochranou najvzácnejších lokalít by v praxi znamenalo, že "horľavé" sú len tie chránené. Pritom opak je pravdou a za väčšinou požiarov stojí človek," upozorňujú spoločne envirorezort a štátni ochranári.

Odvolávajú sa aj na štatistiku Prezídia hasičského a záchranného zboru, podľa ktorej najviac lesných požiarov v uplynulých rokoch vzniklo z dôvodu zakladania ohňov v prírode a úmyselným zapálením.

Lesy SR v utorok médiám poslali tlačovú správu, v ktorej okrem iného upozorňujú, že v lese, kde v pondelok vypukol rozsiahly požiar, nebola spracovaná kalamita. "Apelujeme na odstraňovanie následkov kalamít, aj keď ide o územia národných parkov. Nerobíme tak pre zisky z predaja dreva, ale preto, aby sme uchránili lesy pred požiarmi," povedal v tejto súvislosti generálny riaditeľ Lesov SR Marian Staník.

Požiar na kopci Veľký Gápeľ v katastri obce Bystrá v okrese Brezno hasiči z celého Slovenska hasia už viac ako 40 hodín. Podľa lesníkov ide o lokalitu, kde bola v roku 2004 rozsiahla veterná a následne podkôrniková kalamita. Lesníci tiež uvádzajú, že úrady napriek ich opakovaným snahám nepovolili spracovanie tejto kalamity.

Komentár Valentína Katanasova: Rusko ako "menový manipulátor" už vie, ako skončí dolár
Čo je za konceptom "menový manipulátor", ktorý zaviedla Trumpova administratíva Čítať ďalej
10 | 07 | 2019 | Valentín Katanasov (Fond strategickej kultúry), Preklad: Zuzana Perželová