HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Ježiš bol Palestínčan? Na Twitteri sa strhla “vojna” o Kristovej národnosti

Linda Sarsourová
Linda Sarsourová ©  Reuters 

Aktivistka Linda Sarsourová rozprúdila priam maratónsku internetovú diskusiu o národnosti a farbe pleti Ježiša. Vo svojom twíte totiž tvrdila, že Kristus by mal byť považovaný za Palestínčana. Mnohí však tento twít neprijali vôbec láskavo.

Kontroverzná Palestínsko-Americká aktivistka tento víkend odštartoval priam mediálnu búrku na sociálnych sieťach so svojim twítom, v ktorom uviedla, že „Ježiš bol Palestínčan z Nazaretu a v Koráne je opísaný ako postava s hnedou medenou kožou a vlnenými vlasmi“.

Celý Twíter sa čoskoro “rozpípal” tísicami odpovedí, v ktorých mnohí odsúdili poznámku a označili ju za ignorantstvo alebo niečo ešte horšie.

Niektorí  tvrdili, že Sarsourová „vymazáva Ježišovu židovskú identitu“ a prekrúca dejiny „pre svoje vlastné spolitizované ciele“. Iní trvali na tom, že v čase, keď sa narodil Ježiš, mal tento región iný názov a preto spasiteľa nemožno považovať za Palestínčana.

„Ježiš bol Judean,“ odpovedal ďalší používateľ. „Možno bol z krajiny, ktorá je dnes považovaná za Palestínu, ale nebol Palestínčan, pretože “Palestína“ v tom čase pod takýmto názvom neexistovala.“

Yair Netanjahu, syn izraelského premiéra, tiež spochybnil Sarsourovej tvrdenia, a vo svojom vyjadrení Lindu vôbec nešetril.

„Si naozaj taká hlúpa? Na kríži, rovno nad Ježišovu hlavu je nápis, INRI. To je sktaka počiatočných písem označenia ‚ Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum,‘ čo v latinčine znamená – Ježiš Nazaretský, kráľ Židov“ napísal. „Biblia hovorí, že Ježiš sa narodil a vyrastal v Judsku!“

Sarsourová oponovala tým, že Palestínčan je predsa národnosť a nie náboženstvo. „Takže ak hovorím, že Ježiš sa narodil v dnešnej Palestíne, nepopieram tým, že bol Žid.“

Neskôr však revidovala Kristovo rodisko z Nazaretu do Betlehemu o ktorom vyhlásila, že je „pod brutálnou vojenskou okupáciou“ a dodala: „Ježiš bol židovský. Ježiš bol semitský. Ježiš nebol biely a nebol ani blond ako dnes vidíme na obrazoch. Bol tmavý.”

Jej kritici však boli neúprosní. „Je to neuveriteľné, ako jedna osoba môže byť tak natvrdlá,“ píše jeden z komentátorov, zatiaľ čo iný obvinil aktivistu z pokusu o „únos a privlastnenie si Ježiša,“ a dodal, že toto bolo vždy „prvou prioritou takmer každého kultu.“

Nakoniec Sarsourová debatu nezvláda a náhle vyhlásila koniec „rečiam o Ježišovi“.

Sarsourová bola hlavnou organizátorkou ženského marca 2017 vo Washingtone DC a bývalou riaditeľkou Arabsko-americkej asociácie v New Yorku. Je však kontroverznou postavou a niektorí konzervatívci sa domnievajú, že má väzby na skupiny podporujúce antisemitizmus a podporujú zákony Šáría.

KOMENTÁR Nonie Darwish: Káže právo šaría to isté, čo desatoro?

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info