HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA ZAHRANIČIE

FINANČNÁ KRÍZA: Deutsche Bank je predzvesťou globálnej finančnej krízy, tvrdí Rogers

Socha pred budovou Deutsche Bank vo Frankfurte
Socha pred budovou Deutsche Bank vo Frankfurte © Reuters 

Keď sa tak tradičné a stabilné inštitúcie, akou je nepochybne aj nemecká Deutsche Bank, ocitnú v problémoch, je to signál, že svetový finančný systém bude čeliť veľkým problémom, povedal legendárny investor Jim Rogers.

V pondelok začala nemecká nadnárodná investičná banka a zároveň 15. najväčšia banka na svete, podľa celkových aktív, prepúšťať tisíce zamstnancov v rámci generálnej reorganizácie vo výške 8,3 miliardy USD, ktorú ohlásila iba o deň skôr. Počet zamestnancov banky sa do roku 2022 zníži o 18 000 na približne 74 000 zamestnancov, pretože Deutsche Bank likviduje svoje globálne aktivity a obchodné operácie.

Tento krok už stihol ovplyvniť akcie banky, ktoré začali v pondelok klesať.

Deutsche Bank oznámila plán reštrukturalizácie, zruší 18.000 pracovných miest

„Finančný systém má problémy a toto je len jeden zo znakov toho, čo sa práve deje. Stalo sa tak už aj v predchádzajúcich finančných problémoch v tridsiatych alebo šesťdesiatych alebo deväťdesiatych rokoch, “ vysvetľuje Rogers a dodáva, že centrálne banky po celom svete riadia úrokové sadzby „na šialene nízkej úrovni“ a teraz za to budeme musieť zaplatiť. Vedie to totiž iba k tomu, že „stabilná a zdravá banka začne dávať špekulatívne úvery… a potom sa odrazu silná banka dostane do problémov.“

Podľa Rogersa však neznamené, že takáto masívna reorganizácia Deutsche Bank by mohla predznamenávať problémy, ktoré by viedli k jej zániku. Banka však už nikdy nebude rovnaká a pre veriteľa, ako aj pre celý finančný systém je to potom „vážny problém“ , tvrdí investor.

Rogers pripomína, že aj niektoré veľmi stabilné banky sa zosypali aj keď to nikto nečakal, ako to bolo napríklad v prípade spoločnosti Lehman Brothers v roku 2008 alebo s inou starou a stabilnou bankou British Northern Rock. „A opäť sa to deje. Ak pôjdete do Škandinávie, vidíte, že niektoré z tých bánk, ktoré sú už staré, majú dnes problémy. To nie je nič viac, než znamenie, že čoskoro budeme mať veľa problémov,“ upozorňuje investor.

Deutsche Bank lieta v problémoch. Má v pláne prepustiť až 20-tisíc ľudí

Je však nepravdepodobné, že by Deutsche Bank podľa Rogersa skolabovala kvôli viacnásobným varovaniam a obrovskému úsiliu vlády o jej podporu. Vysvetlil, že k zrúteniu banky dochádza neočakávane a vtedy, keď zlyhajú globálne trhy.

„Keby sa Deutsche Bank zrútila, bolo by to ohromné prekvapenie. To by spôsobilo, že globálny trh začne padať, “ povedal a dodal, že by to vytvorilo „snehovú guľu“, v ktorej by aj iné veľké banky čakal rovnaký scenár.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info