HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Pripravuje Rusko armádu genetických supervojakov? Vedci len neveriacky krútia hlavami

Military.com

Ruská armáda plánuje vydávať „Genetické pasy“, ktoré určia, na akú pozíciu sa daný vojak najlepšie hodí. Genetické pasy by mali tiež dostať všetci Rusi v rámci národnej obrany proti útokom chemických a biologických zbraní. Podľa kritikov to pripomína nacistické eugenické pokusy.

„Podstatou projektu je odhaliť genetické predpoklady vojakov, ktoré by potom umožnili rozdeliť ich k rôznym špecializovaným oddielom armády,“ upresnil šéf Akadémie vied Alexander Sergejev v rozhovore pre ruskú agentúru TASS. „Idea je porozumieť na genetickej úrovni tomu, kto je viac predurčený pre službu v námorníctve, alebo kto by sa lepšie hodil na parašutistu či tankistu,“ dodal.

Ruská akadémia vied na projekte spolupracuje s Vojensko-lekárskou akadémiou vied tamojšieho ministerstva. Skúmať nebudú len genetické predispozície k určitým úlohám, ale aj všeobecnejšie predpoklady jedinca na vojenskú službu, napríklad schopnosť odolať vysokému stresu.

Podľa Sergejeva je cieľom pripraviť vojakov na vojny v budúcnosti, kedy sa dá očakávať, že sa budú odohrávať predovšetkým v kyberpriestore. „Nakoniec, vojna v budúcnosti bude predovšetkým vojna intelektu, ľudí, ktorí sa rozhodujú v podmienkach úplne odlišných od tých z minulosti,“ myslí si Sergejev.

Napätie v Čiernom mori: Vieme, ako dopadol stret námorníctva Ruska a NATO

Ruský prezident Vladimir Putin v marci schválil plán na pridelenie genetických pasov všetkým Rusom do roku 2025 v rámci národnej stratégie v chemickej a biologickej bezpečnosti. V podstate sa jedná o vytvorenie masívnej databázy genetických údajov.

Magazín The National Interest podotýka, že podľa kritikov tieto opatrenia až príliš pripomínajú nacistické pokusy v eugenike. Obávajú sa, že genetické pasy môžu slúžiť k rasistickému vyzdvihovaniu pravých „Rusov“ a „Slovanov“.

Plány na zhromažďovanie veľmi citlivých údajov sa tiež zdajú ako porušenie práv na súkromie. Vedci spochybňujú samotnú ideu genetického pásu ako zdroja informácií o najlepších predispozíciach daného jedinca, nie je vraj možné získať takýto druh údajov. V dnešnej dobe sa dá nanajvýš určiť, k akým genetickým ochoreniam má človek najväčší predpoklad.

Britskému veľvyslancovi v USA unikli diplomatické depeše v ktorých “ohovára” Trumpa a varuje pred hrozbou vojny

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info