HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

PELLEGRINI SA RADUJE: Šefčovič bude kandidátom V4 na podpredsedu Európskej komisie

archívne foto, tasr

Nominácie na kľúčové posty v Európskej únie s výnimkou Európskeho parlamentu dohodli európski lídri na summite v Bruseli jednomyseľne.

Informoval o tom slovenský premiér Peter Pellegrini s tým, že šéfa EP si zvolí zákonodarný zbor v rámci svojich kompetencií, pravdepodobne v stredu. Slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič je zároveň kandidátom Vyšehradskej štvorky na podpredsedu Európskej komisie.

PRÁVE TERAZ: Poznáme prvé mená na vrcholných postoch EÚ, je medzi nimi aj nemecká ministerka obrany

Ako však upozornil Pellegrini, kompetencia vymenovať členov komisie bude na jej novej šéfke Ursule von der Leyenovej.

Na funkciu predsedu Európskej rady bol nominovaný belgický liberál Charles Michel. Post šéfa európskej diplomacie by mal pripadnúť ministrovi zahraničných vecí v španielskej ľavicovej vlády Josepovi Borrellovi, rodenému Kataláncovi.

Francúzska Christine Lagardová by sa mala v tejto konštelácii stať šéfkou Európskej centrálnej banky. Na prvú polovicu volebného obdobia by sa mal stať jeho šéfom EP socialista, uviedol Pellegrini.

ZMOS vyzvalo poslancov nepodporiť návrhy noviel, ktoré znížia príjmy samospráv

Pellegrini verí, že tieto nominácie — napriek odporu socialistov a zelených voči von der Leyenovej — schváli aj Európsky parlament.

Premiér odmietol označiť zablokovanie nominácie holandského socialistu Fransa Timmermansa za šéfa EK Vyšehradskou štvorkou ako jej víťazstvo, ako to formulovali český premiér Andrej Babiš, hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács alebo aj niektorí nemeckí predstavitelia.

„Nepatrí sa takto komentovať, ja nikdy neskĺznem k takýmto vyhláseniam, ja som spokojný, že sme prijali jednomyseľné rozhodnutie, s ktorým som bol spokojný za  slovenskú stranu aj ja.

„Netvrdím, že sa všetkým politickým skupinám páči toto rozhodnutie, že každý premiér je spokojný. Možno to vyvolá dovnútra politických skupín aj kontroverzné reakcie, ale ako celok sme ukázali jednotu,“ konštatoval Pellegrini.

Jana Teleki: Kiskov Hattas a lži jeho marketingového mága. Naozaj ZA ĽUDÍ?!

Ocenil fakt, že na pozíciu predsedníčky EK sa dostane žena. „Myslím si, že je to takisto dobrý signál pre spoločnosť a pre všetky ženy, ale možno aj malé dievčatá v škole — že im to dodá trošku takej chuti a presvedčenia, že sa oplatí pracovať a aj žena môže stáť na čele takejto významnej inštitúcie,“ povedal Pellegrini.

„Ja som presvedčený, že je to dobrá kandidátka, rozhľadená, šikovná dáma, ktorá môže priniesť novú dynamiku a nový pohľad na budúcnosť únie,“ dodal slovenský premiér.

Beblavý minulý rok predbehol v oficiálnych zárobkoch Fica. Poznáme aj príjmy ďalších poslancov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info