HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO Som z dediny

TIP NA VÍKEND: Habánsky jarmok bude plný tradícií

www.levare.sk

Posledná júnová nedeľa (30. 6.) bude vo Veľkých Levároch na Záhorí patriť tradičnému Habánskemu jarmoku. Obec o podujatí informuje na svojom webe. Celodenný program sa začína už o 09.00 h a okrem samotného jarmoku ponúka i kultúrny program a sprievodné akcie.

  Návštevníci napríklad budú môcť vidieť ukážky tradičných habánskych remesiel, predstaví sa tiež spoločnosť pre zachovanie habánskych tradícií z Maďarska. Počas dňa bude otvorené Habánske múzeum, ktoré ponúkne i prehliadky so sprievodcom. Počas podujatia bude možné ochutnať i typické habánske jedlá – polievku z pečeného mäsa, habánske placky i nápoj. „Dozviete sa tiež, z akých surovín vyrábal habáni pivo,“ sľubujú organizátori. Vstup na podujatie je voľný.

Slovenským hradom pomôžu s obnovou dobrovoľníci zo zahraničia

Veľké Leváre v okrese Malacky boli jednou z obcí, kde sídlila habánska komunita, teda príslušníci sekty anabaptistov-novokrstencov, ktorá vznikla začiatkom 16. storočia v alpských krajinách a koncom 16. storočia je prítomná aj na území dnešného Slovenska. Svojím spôsobom života sa komunita snažila napodobniť obec prvotných kresťanov založenú na spoločnom vlastníctve majetku a výrobných a spotrebných statkov. Habáni vo Veľkých Levároch žili ešte v prvej polovici 20. storočia. V roku 1972 vzniklo v obci Habánske múzeum, pripomínajúce život tejto komunity.

AKTUÁLNE DOPRAVNÉ INFO k 6:00 HOD.: Kde sú radary a uzávierky na diaľniciach a cestách?

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info