HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

USA nemajú žiadne iné prostriedky ako „zničiť“ Irán, iba nukleárnym útokom? Tvrdí Teherán

Nuclear explosion
Ilustračný obrázok

Hroziace spustenie jadrovej vojny proti inej krajine nie je podľa medzinárodného práva len nehanebne nezákonné, ale dokazuje, že prezident Trump nerozmýšľa o dôsledkoch svojej rétoriky. Povedal iránsky minister zahraničia Javad Zarif pre CNN.

„Existuje charta OSN a hrozba vojen je nezákonná,” čím minister parafrázoval článok 2.4 Charty OSN. Vyjadrenie prišlo v reakcii na vyjadrenia prezidenta Trumpa, hovoril o „vyhladení“ Iránu, ak islamská republika ohrozí „čokoľvek americké“.

“Toto vyhlásenie dokazuje, že zámery USA sú nezákonné. Spojené štáty nemajú možnosť zničiť Irán inak, než s použitím zakázaných zbraní.”

Zarif však nešpecifikoval, čo presne myslel pod pojmom “zakázané zbrane”. Nedávno však poukázal na to, že USA sú jedinou krajinou, ktorá kedy použila jadrové zbrane a v tejto súvislosti poznamenal, že Irán je pripravený brániť sa proti agresii USA v akomkoľvek scenári.

Oba národy sa minulý týždeň ocitli na pokraji vojny po tom, čo Irán zostrelil americký špionážny dron nad svojimi teritoriálnymi vodami. USA v odvetných opatreniach spustili letecké útoky proti Iránu, ale misiu na poslednú chvíľu Donald Trump zrušil. Urobil tak údajne potom, čo mu bolo oznámené, že v dôsledku útokov by mohlo prísť o život až 150 ľudí.

Zatiaľ čo obe krajiny zdôrazňujú, že majú v úmysle odvrátiť vojnu, Irán aj naďalej vníma americkú rétoriku a vojenské a hospodárske aktivity voči Iránu, ako „konfrontačné“ a „provokatívne“.

Zarif pripomenul Bielemu domu „že už nežijeme v 18. storočí“, a Trumpovi navrhol, aby si najal lepších poradcov, ktorí dokážu plne pochopiť iránsku pozíciu a ktorí môžu ponúknuť životaschopné riešenia krízy. Trump dostáva „nesprávne informácie a nesprávne analýzy, v dôsledku čoho sa teraz ocitol v situácii z ktorej sa musí dostať von,“ povedal Zarif.

Predtým najvyšší líder Ali Chameneí objasnil, že Teherán nebude rokovať s Washingtonom, kým neprestane so svoju štvavou kampaňou „maximálneho tlaku“ so zoznamom ultimatívnych požiadaviek na Irán, aby sa ich splnením vyhli kríze. Tú však spustil Donald Trump, keď jednostranne v máji minulého roka odstúpil zo Spoločného komplexného akčného plánu (JCPOA), ktorá sa bežne označovala ako jadrová dohoda s Iránom.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info