PELLEGRINI BUCHOL DO STOLA: Sociálny balíček je pre neho prednejší než vyrovnaný rozpočet
27 | 06 | 2019 I TASR

Premiér Peter Pellegrini stojí za opatreniami z takzvaného sociálneho balíčka, ako je zvýšenie rodičovského príspevku, zdvojnásobenie vianočného príspevku pre dôchodcov, či zníženie daní pre pracujúcich, a to aj v prípade, ak by to malo znamenať deficit. Uviedol to počas tradičnej štvrtkovej Hodiny otázok v parlamente.


"Tie peniaze nejde prejesť vláda ani jednotliví ministri. Tie peniaze všetky skončia v peňaženkách občanov SR, a tak je to správne. A hoci by to mohlo znamenať aj nejaký malý deficit, kedykoľvek sa za to postavím," vyhlásil predseda vlády.

Rezort financií očakáva horší výber daní a odvodov. To najlepšie už máme za sebou, priznáva minister
Ministerstvo financií SR očakáva, že na daniach a odvodoch v tomto roku, ale aj v nasledujúcich vyberie menej. V tomto roku by mal výpadok dosiahnuť 35 miliónov eur, v ďalších rokoch sa pokles prehlbuje takmer na 170 miliónov eur a v roku 2022 by... Čítať ďalej
27 | 06 | 2019 | TASR


Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) podľa neho aj v minulosti vydávala pesimistické prognózy, nakoniec však reálna skutočnosť v závere roka vyzerala úplne inak. "Neviem, či sa vôbec niekedy naplnili očakávania Rady pre rozpočtovú zodpovednosť a ich pesimistický náhľad na veci," podotkol. Poukázal na to, že v rozpočte na roky 2019 – 2021 sa ráta so spomaľovaním rastu slovenskej ekonomiky.

Rezort financií podľa neho pozorne monitoruje aktuálny ekonomický vývoj. "Má nástroje, ktorými môže reagovať, ako sú rozpočtové opatrenia, krátenie výdavkov, presun prostriedkov z jedného rezortu do druhého," skonštatoval Pellegrini. Ak k tomu bude treba pristúpiť, ministerstvo financií aj vláda podľa neho bude reagovať na potrebu realokovať prostriedky. Premiér poznamenal, že do úvahy pripadajú aj plošné škrty, ktoré sa realizovali aj v minulosti.

NIČ Z TOHO: Zástupcovia opozície sa na obede nedohodli na spolupráci
Zástupcovia opozičných a mimoparlamentných strán sa na spoločnom obede so Zlaticou Kušnírovou a Igorom Matovičom zatiaľ nedohodli na konkrétnych bodoch spolupráce, avizovali však ďalšie stretnutie. Čítať ďalej
27 | 06 | 2019 | TASR


Súčasne premiér pripomenul, že vďaka finančnej politike a dodatočným príjmom z boja proti daňovým únikom sa mohla v predchádzajúcich rokoch kondícia verejných financií zlepšovať. Ako dodal, aktuálna makroekonomická prognóza Inštitútu finančnej politiky (IFP) ráta s 3,5-percentným rastom ekonomiky v roku 2019 a postupným spomaľovaním možno až k úrovni 2,7 % v roku 2022. "Napriek tomu a napriek miernejšiemu rastu naďalej pribudne v ekonomike tento rok takmer 30.000 nových pracovných miest, čo zvýši zamestnanosť o ďalších 1,2 %," avizoval s tým, že v tomto roku by mali rásť aj nominálne, a tiež reálne mzdy.

Prezidentskí kandidáti Demokratov sa stretli v 1. debate. Témou bola migrácia či zdravotníctvo
Systém zdravotného poistenia v USA či prisťahovalectvo boli témy, ktoré dominovali stredajšej debate uchádzačov o prezidentskú kandidatúru americkej Demokratickej strany. Približne dvojhodinová debata bola prvou z dvoch, do ktorých rozdelili dve... Čítať ďalej
27 | 06 | 2019 | TASR