HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Čaputová sa vyjadrí až k finálnej verzii novely zákona o volebnej kampani

tasr

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa k novele zákona o volebnej kampani, o ktorej parlament rokuje v zrýchlenom režime, vyjadrí, až keď bude známe jej konečné znenie. Povedala to vo štvrtok. Priznáva však, že niektoré opatrenia v novele „môžu vyvolávať polemiku“.

Novela zákona o volebnej kampani má zaviesť finančné limity pre strany, či zrušiť tretie strany ako oprávnené subjekty viesť volebnú kampaň. Poslanci navrhované zmeny odôvodňujú snahou vytvoriť rovnaké súťažné podmienky pre politické strany súperiace vo voľbách. Politická strana by podľa novely mohla prijať z darov, iných bezodplatných plnení, pôžičiek a úverov najviac 3,5 milióna.

Danko, Čaputová a Pellegrini podpísali spoločnú deklaráciu. Prečítajte si jej plné znenie

Právna norma má tiež určiť maximálnu sumu ročného členského príspevku, ktorú môže politická strana prijať od jedného člena. Mala by byť 10.000 eur. Novela by mala upraviť aj pokuty pri prekročení finančného limitu pre volebnú kampaň. Zákonodarcovia chcú tiež zvýšiť sankcie za neoprávnené vedenie volebnej kampane a za porušenie volebného moratória. Doplniť by sa ďalej mala pokuta pre právnické osoby za porušenie moratória.

Poslanci navrhujú, aby boli zmeny v zákone o volebnej kampani platné ku dňu ich vyhlásenia Zbierke zákonov SR. Odôvodňujú to problematikou návrhu zákona.

Čaputová posiela Lukašenkovi „jasný signál“: Dankove pozvanie „nie je z prezidentskej úrovne“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info