fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Čaputová, Danko a Pellegrini vo štvrtok podpíšu spoločnú deklaráciu. Pred dvoma rokmi ju podpisovali Kiska, Danko a Fico

tasr

Traja najvyšší ústavní činitelia, prezidentka Zuzana Čaputová, predseda Národnej rady SR Andrej Danko a premiér Peter Pellegrini vo štvrtok na Bratislavskom hrade podpíšu spoločnú deklaráciu o zahraničnopolitickej orientácii Slovenska. Informoval o tom hovorca predsedu parlamentu Tomáš Kostelník.

Takúto deklaráciu už v októbri 2017 podpísali vtedajší prezident SR Andrej Kiska, predseda Národnej rady SR Andrej Danko a bývalý premiér Robert Fico. Zaviazali sa v nej, že budú spoločne dbať o jasnú a zodpovednú komunikáciu proeurópskej a proatlantickej orientácie SR, a to navonok v zahraničí aj voči občanom SR.

 

Deklarácia tiež hovorila o tom, že ústavní činitelia podporujú budúcnosť Slovenska v jadre EÚ a kontinuálne prehlbovanie eurozóny. Majú sa tiež podľa nej zasadzovať za princípy rovnakého zaobchádzania na vnútornom trhu a nediskriminácie spotrebiteľov. Ďalším bodom bolo, že traja najvyšší ústavní činitelia budú presadzovať kroky posilňujúce bezpečnosť slovenských občanov a podporovať plnenie spojeneckých záväzkov, ktorých súčasťou je dosiahnutie obranných výdavkov na úrovni 1,6 percenta HDP do roku 2020.

Prezidentka o aktualizácii deklarácie hovorila na svojom úvodnom stretnutí s Dankom a Pellegrinim, ktoré sa uskutočnilo 18. júna.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info