HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA ZAHRANIČIE

Najvyšší čínski a americkí vyjednávači spolu telefonicky rokovali. Vieme viac

tasr

Najvyšší čínski a americkí vyjednávači spolu telefonicky rokovali pred stretnutím prezidentov Si Ťin-pchinga a Donalda Trumpa na summite skupiny G-20 koncom týždňa. Informovala o tom v utorok čínska agentúra Sinchua.

Čínsky vicepremiér Liu Che, hlavný vyjednávač Pekingu, v pondelok 24. 6. hovoril s americkým obchodným zástupcom Robertom Lighthizerom a ministrom financií Stevenom Mnuchinom. Podľa čínskej oficiálnej tlačovej agentúry si vymenili názory na ekonomické a obchodné otázky.

K rokovaniam došlo „na žiadosť americkej strany“ a predstavitelia oboch strán súhlasili, že budú naďalej udržiavať kontakt, uviedla Sinchua.

Veľmi očakávané stretnutie oboch prezidentov sa má uskutočniť v sobotu 29. júna, v druhý deň samitu skupiny 20 v japonskej Osake, uviedol nemenovaný americký predstaviteľ.

Obaja lídri súhlasili, že sa stretnú na okraji samitu po tom, ako minulý mesiac stroskotali rokovania o obchodnej dohode dvoch najväčších svetových ekonomík.

Medzitým prezident Trump zvýšil clá na vybrané čínske produkty z 10 % na 25 % a zaradil na tzv. čierny zoznam firiem, s ktorými nesmú americké spoločnosti obchodovať, aj čínsky telekomunikačný gigant Huawei. Peking reagoval odvetnými clami a pohrozil vytvorením vlastného zoznamu „nespoľahlivých“ firiem a jednotlivcov.

Čínski predstavitelia v pondelok pre domácu agentúru povedali, že sa budú na samite G-20 snažiť o jednotu proti protekcionizmu.

„Jednostrannosť a protekcionizmus poškodili globálny rast, podkopali globálne hodnotové reťazce a utlmili nálady na trhu,“ povedal asistent čínskeho ministra zahraničných vecí Čang Ťün.

„Čína bude spolupracovať s ostatnými v G-20, aby pevne presadzovala multilateralizmus a otvorený globálny obchodný poriadok založený na pravidlách,“ dodal.

Americký prezident Trump inicioval obchodné spory s množstvom krajín a regiónov, od Číny, cez Japonsko, Kanadu, Mexiko až po Európsku úniu. Ale terčom kritiky sa stala aj hospodárska politika Pekingu.

USA a EÚ obvinili Čínu, že umožňuje krádež duševného vlastníctva, keďže núti medzinárodné spoločnosti, aby svoje obchodné tajomstvá odovzdávali miestnym partnerom.

Nad Slovenskom preletia v týchto dňoch americké vrtuľníky Apache

Štátny tajomník čínskeho ministerstva obchodu Wang Šou-wen v pondelok vyhlásil, že Washington a Peking by mali urobiť kompromisy. Akékoľvek rozhovory medzi Čínou a USA musia byť založené „na vzájomnom rešpektovaní, rovnosti, vzájomnom prospechu a dodržiavaní pravidiel Svetovej obchodnej organizácie,“ povedal.

Vyzval tiež USA, aby odstránili „nevhodné a diskriminačné“ prekážky voči čínskym spoločnostiam, keďže ohrozujú záujmy firiem na oboch stranách, čo bol zrejme odkaz na zaobchádzanie s Huawei v USA.

USA ako dôvod stroskotania rokovaní označili neochotu Číny plniť záväzky, ktoré prijala počas rozhovorov. Lighthizer však minulý týždeň povedal, že dúfa, že je možné obnoviť „produktívne diskusie“.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info