Najdrahší pohreb. SpaceX pochová nebožtíkov na obežnej dráhe v cene 5 tis. $ za gram.
23 | 06 | 2019 I Imrich Kovačič

SpaceX pripravuje vypustenie svojej tretej rakety Falcon Heavy. Tento krát však okrem nákladu 24 satelitov, nesie aj nezvyčajný náklad. Obchodný model spoločnosti zahrnul do svojej ponuky aj “vesmírny pohreb” pozostakov zosnulých.


"Pohreb roka" je naplánovaný na pondelok 24. júna a obnáša v sebe urny naplnené spopolnenými pozostatkami 152 ľudí vyslaných na obežnú dráhu.


‘Kremačné urny' budú uskladnené spoločnosťou s názvom Celestis Memorial Spaceflights v module Falcon Heavy. Spoločnosť kúpila predmetný modul na kozmickej lodi a v nej umiestni malé kovové skladovacie kapsuly naplnené popolom blízkych ľudí. Cena pohrebu je však rovnako astronomická a vyjde na $ 5000 za gram kremačného popola.


Kapsuly budú na jednom zo satelitov nesených Falcon Heavy, ktorý bude plávať na obežnej dráhe tak dlho, ako bude satelit fungovať. Každá kapsula je vyrytá náhrobným nápisom, vrátane fráz, ako je „Dosiahnite svoju hviezdu!“ či „Navždy putuj vesmírom“.


Let Falcon Heavy nie je prvý, ktorý do vesmíru vynesie ľudské 'kremačné' pozostatky. Celestis pôsobí už od roku 1994 a na 15 rôznych raketách už vyslala svoje kapsule naplnené popolom. Osem suborbitálnych letov, šesť letov na obežnej dráhe okolo Zeme a dokonca jeden na Mesiac. Medzi najznámejších klientov patril herec Star Trek James Doohan, ktorý zomrel v roku 2005. Okrem orbitálnych letov spoločnosť tiež ponúka vypustenie popola do hlbokého vesmíru. Avšak náklady na takýto pohreb začínajú na 12.500 dolárov za gram.