fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

KYBERBEZPEČNOSŤ: Ak v tejto oblasti uniknú údaje, už sa nevrátia späť, varuje odborník

ilustračné foto, tasr

Ak v oblasti kybernetickej bezpečnosti uniknú akékoľvek údaje citlivého charakteru, už sa nevrátia späť. Keďže tieto údaje sú často sústredené na národnej úrovni, tieto systémy je potrebné jednoznačne chrániť. Uviedol to vedúci sekcie kybernetickej bezpečnosti na Úrade podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Jan Majtan.

„Keď raz uniknú vaše údaje, biometrické, osobné, akékoľvek takéhoto citlivého charakteru, už sa nevrátia naspäť,“ skonštatoval s tým, že v konvenčnom svete majú procesy cestu tam aj späť. „V oblasti kybernetickej bezpečnosti to tak spravidla nie je a keď raz stratíte nejaké údaje, už ste ich stratili,“ dodal.

KAUZA RYBANIČ: O odvolaní Rajtárovho asistenta by sa malo rozhodnúť v utorok

Ide napríklad o údaje typu odtlačky prstov, sietnica, geometria tváre a podobne. Tieto údaje sú podľa neho často centralizované na národnej úrovni a tieto systémy preto treba jednoznačne chrániť.

Zároveň poznamenal, že v oblasti 5G sietí sa uskutočňuje silná iniciatíva na úrovni Európskej únie. „Pripravujeme certifikačný rámec, to znamená, že tie systémy, infraštruktúra bude prebiehať certifikačnými procesmi alebo recertifikáciou v prípade zmien, aktualizácií a podobne,“ priblížil Majtan.

Upozornil však, že ide o dlhodobý proces, na európskej úrovni je ale podľa neho vôľa postupovať spoločne. „Myslím si, že minimálne na úrovni EÚ budeme mať spoločný postup v tejto oblasti,“ doplnil.

HRABKO: Matovičovi už dlhšiu dobu „tečie do topánok“, Šefčovič má šancu na európsky post

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info