KYBERBEZPEČNOSŤ: Ak v tejto oblasti uniknú údaje, už sa nevrátia späť, varuje odborník
23 | 06 | 2019 I TASR

Ak v oblasti kybernetickej bezpečnosti uniknú akékoľvek údaje citlivého charakteru, už sa nevrátia späť. Keďže tieto údaje sú často sústredené na národnej úrovni, tieto systémy je potrebné jednoznačne chrániť. Uviedol to vedúci sekcie kybernetickej bezpečnosti na Úrade podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Jan Majtan.


"Keď raz uniknú vaše údaje, biometrické, osobné, akékoľvek takéhoto citlivého charakteru, už sa nevrátia naspäť," skonštatoval s tým, že v konvenčnom svete majú procesy cestu tam aj späť. "V oblasti kybernetickej bezpečnosti to tak spravidla nie je a keď raz stratíte nejaké údaje, už ste ich stratili," dodal.

KAUZA RYBANIČ: O odvolaní Rajtárovho asistenta by sa malo rozhodnúť v utorok
Krajský súd v Bratislave by mal v utorok na svojom verejnom zasadnutí rozhodnúť o odvolaní Filipa R., asistenta poslanca Národnej rady SR Jozefa Rajtára, voči minuloročnému rozsudku Okresného súdu Bratislava V. Čítať ďalej
23 | 06 | 2019 | TASR


Ide napríklad o údaje typu odtlačky prstov, sietnica, geometria tváre a podobne. Tieto údaje sú podľa neho často centralizované na národnej úrovni a tieto systémy preto treba jednoznačne chrániť.

Zároveň poznamenal, že v oblasti 5G sietí sa uskutočňuje silná iniciatíva na úrovni Európskej únie. "Pripravujeme certifikačný rámec, to znamená, že tie systémy, infraštruktúra bude prebiehať certifikačnými procesmi alebo recertifikáciou v prípade zmien, aktualizácií a podobne," priblížil Majtan.

Upozornil však, že ide o dlhodobý proces, na európskej úrovni je ale podľa neho vôľa postupovať spoločne. "Myslím si, že minimálne na úrovni EÚ budeme mať spoločný postup v tejto oblasti," doplnil.

HRABKO: Matovičovi už dlhšiu dobu "tečie do topánok", Šefčovič má šancu na európsky post
Dohoda o zložení novej Európskej komisie sa medzi členskými štátmi, ako aj najsilnejšími frakciami v Európskom parlamente, bude hľadať ťažko. Slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič má napriek tomu šancu zabojovať o druhý najcennejší post, funkciu... Čítať ďalej
23 | 06 | 2019 | TASR