Čínsky prezident sa rozlúčil s Kim Čong-unom a odletel späť do Pekingu. Bola to jeho prvá návšteva po 14 rokoch
21 | 06 | 2019 I TASR

Čínsky prezident Si Ťin-pching v piatok ukončil dvojdňovú návštevu Severnej Kórey, počas ktorej viedol rokovania so severokórejským vodcom Kim Čong-unom, a odcestoval naspäť do Pekingu. Informovali o tom čínske štátne médiá.


Na fotografii, ktorú prostredníctvom mobilnej aplikácie zverejnila čínska štátna televízia CCTV, vidieť ľudí mávajúcich na prezidentský špeciál Air China 747 na pchjongjanskom medzinárodnom letisku Sunan. CCTV dodala, že prezident odletel v popoludňajších hodinách miestneho času.

Si Ťin-pching sa stretol s Kimom vo štvrtok, počas úvodného dňa prvej návštevy čínskeho prezidenta v Pchjongjangu za posledných 14 rokov.

VÝROČIE: Pred 78 rokmi napadli Nacisti Sovietsky zväz. Táto udalosť začala "Veľkú vlasteneckú vojnu"
Piesňami vojnových rokov a pamätnými podujatiami v parkoch, múzeách, divadlách a knižniciach v Moskve, Petrohrade a mnohých ďalších mestách si ľudia v Ruskej federácii pripomenú Deň pamiatky a smútku. Počas tohto dňa spomínajú na výročie napadnutia... Čítať ďalej
21 | 06 | 2019 | TASR


Si na stretnutí s Kimom uviedol, že situácia na Kórejskom polostrove "sa týka mieru a stability v regióne". Čína podľa neho podporuje politické riešenie tamojších problémov a je ochotná urobiť, čo môže, na vyriešenie "opodstatnených bezpečnostných a rozvojových záujmov" Severnej Kórey.

Kim Čong-un podľa CCTV povedal, že jeho krajina za uplynulý rok podnikla "mnohé pozitívne opatrenia", nedostalo sa jej však "aktívnej reakcie príslušnej strany", čím mal zjavne na mysli USA.

Najvyšší predstaviteľ KĽDR tiež čínskemu prezidentovi povedal, že Severná Kórea by "rada zostala trpezlivá", avšak dúfa, že bude môcť viesť s "príslušnou stranou" rozhovory o tom, ako možno zmierniť napätie a dosiahnuť výsledky.

ČO BUDE NASLEDOVAŤ? Lídri EÚ sa nedohodli na najvyšších pozíciách, zvolali krízový summit
Lídri členských krajín sa v piatok na summite EÚ v Bruseli nedohodli na obsadení top pozícií v Únii. O tých by sa malo znova rokovať na krízovom summite 30. júna. Písali o tom agentúry AFP a AP. Čítať ďalej
21 | 06 | 2019 | TASR


Podrobnosti o piatkovom programe čínskej hlavy štátu neboli zatiaľ potvrdené, napísala juhokórejská agentúra Jonhap. Očakávalo sa, že Si navštívi vežu priateľstva, symbolický pamätník pripomínajúci čínsku podporu Severu počas kórejskej vojny.

Si sa od nástupu do prezidentského úradu v roku 2012 stretol s Kimom štyrikrát v Číne. Stretnutia sa konali vždy okolo termínov Kimových summitov s Trumpom a juhokórejským prezidentom Mun Če-inom, čo zdôrazňovalo úlohu Pekingu ako kľúčového aktéra v patovej situácii týkajúcej sa jadrového odzbrojenia Severnej Kórey.

TIP NA VÍKEND: Slovenská akadémia vied predstaví svoju činnosť v Bratislave na Primaciálnom námestí
Počas podujatia Víkend so Slovenskou akadémiou vied sa v piatok a sobotu 22. júna predstaví verejnosti viac ako 20 ústavov a vedeckých centier SAV s výsledkami svojej práce v stánkoch na Primaciálnom námestí v Bratislave. TASR o tom informovala... Čítať ďalej
21 | 06 | 2019 | TASR