HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

AKTUALITA: Lajčák našiel cestu, ako sa vymotať zo slovenskej politiky. V hre je vysoký post v NATO

tasr

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák má byť „vážnym kandidátom“ na post zástupcu generálneho tajomníka NATO. S informáciou prišiel v piatok Denník N, ktorý sa odvoláva na „viaceré na sebe nezávislé zdroje zo slovenskej a zahraničnej diplomacie, ministerstva obrany aj Severoatlantickej aliancie“.

Lajčák má za sebou naozaj pestrú diplomatickú minulosť, ktorú sa rozhodol nepošpiniť tým, že by kandidoval vo farbách Smeru na prezidenta Slovenskej Republiky. Teraz sa ukáže, akú rolu to môže zohrať v jeho ďalšej kariére. Denník N tvrdí, že sa „usiluje o vysokú pozíciu v Severoatlantickej aliancii“, špecificky o post zástupcu generálneho tajomníka NATO.

Potvrdiť mu to mali „viaceré na sebe nezávislé zdroje zo slovenskej a zahraničnej diplomacie, ministerstva obrany aj Severoatlantickej aliancie“. V súvislosti spomínajú fakt, že sa v najbližších mesiacoch má rozhodovať o tom, kto nahradí Rose Gottemoellerovú, ktorá tento post aktuálne zastáva.

AKO ZAREAGUJE? Amnesty International vyzvala Lajčáka, aby aj Slovensko prispelo k ochrane utečencov

Denník N tiež napísal, že o tento post majú záujem aj iné krajiny, ako príklad uviedli Estónsko.

O reakciu požiadali Lajčákovho hovorcu. Ministerstvo odpovedalo, že nevidia „dôvod, aby sme akýmkoľvek spôsobom komentovali tieto informácie“. Lajčák sa má aktuálne sústrediť na svoju pozíciu predsedu OBSE a tiež na prácu ako šéf slovenskej diplomacie.

Po tom, ako Denník N zverejnil túto informáciu, poskytol reakciu aj samotný minister. „„Zachytil som informáciu. Moje meno rezonovalo už aj v súvislosti s voľbou generálneho tajomníka Rady Európy, objavuje sa v súvislosti s obsadzovaním postov v EÚ. Mám nejaký rešpekt a reputáciu v medzinárodnom spoločenstve, čo je dobrá správa aj pre SR. V minulosti som pracoval v medzinárodných štruktúrach a nevylučujem, že aj v budúcnosti v nich pracovať budem, ale momentálne sa plne sústreďujem na výkon funkcie ministra a úradujúceho predsedu OBSE,“ uviedol pre Denník N.

Opozícia obviňuje Smer z kupovania voličov, ten sa skrýva za „sociálne opatrenia“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info