HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Čína bojuje proti Trumpovi znížením ciel na hlavných konkurentov USA

Ilustračný obrázok

Uprostred prebiehajúcej obchodnej vojny s USA sa Čína rozhodla „rozprestrieť červený koberec pre zvyšok sveta“, tým, že znižuje clá na krajiny, ktoré predstavujú konkurenciu USA.

Peking sa rozhodol, že nebude len tak čakať, kto bude ťažiť z ich obchodnej vojny s Washingtonom. Svojím krokom nad rámec tarifných zvýšení cien “tit-for-tat” bez okolkov a priamo zvýhodní tie krajiny, ktoré sú priamou konkurenciou USA pri podnikaní v Číne.

Zatiaľ čo Čína v súboji s Washingtonom zvýšila clá na tovar z USA, znižovala zároveň tarify pre iné krajiny, ktoré „sa tešia z oveľa lepšieho prístupu k 1,4 miliarde spotrebiteľov v Číne,“ uviedol Petersonov inštitút pre medzinárodnú ekonomiku (PIIE).

Podľa PIIE, Čína zvýšila od začiatku roka 2018 až do júna priemerné colné sadzby na tovar z USA o viac ako 12%, pričom priemerná colná sadzba na dovoz zo všetkých ostatných krajín je o niečo nižšia.

„Nie je to dobrá správa pre vývozcov z USA,“ uvádza sa v správe a dodáva, že „zníženie ciel na dovoz z iných krajín znamená, že vývozcovia z USA čelia aj rastúcemu znevýhodneniu v porovnaní s konkurentmi v Kanade, Japonsku, Európe a inde.“

Obchodná vojna medzi Čínou a USA by mohla vážne ohroziť bojaschopnosť Pentagonu

A práve tak, ako prezident Trump použil clá ako jednu zo svojich hlavných zbraní pri rokovaniach o obchodných dohodách, Čína sa podľa správy PIIE podarilo znevýhodniť americké spoločnosti znížením ciel na ich priamych konkurentov.

Správa tiež hovorí, že „Američania pravdepodobne trpia viac, než si myslí prezident Trump“, hoci prezident zrejme zostáva optimistický, aspoň vo svojich „tweetochkde prejavoval nadšenie z toho, že “Mal som veľmi dobrý telefonický rozhovor s prezidentom Číny Šim. Budúci týždeň budeme mať rozšírené stretnutie na G-20 v Japonsku. Naše tímy začnú rozhovory ešte pred naším stretnutím.“

Trumpovo tweetovanie o stretnutí prichádza niekoľko dní po tom, čo viac ako 600 spoločností vyjadrilo obavy z obchodnej vojny v otvorenom liste prezidentovi Trumpovi.

Čína žiada Indiu, aby sa s ňou spojila v snahe odvrátiť šikanózne obchodné praktiky USA

Správy prichádzajú v čase, keď sa začína napätie v obchodnej vojne roztáčať v nebezpečnej špirále. V máji USA uvalili na čínske dovozy 25% clá. V reakcii na to Pekingu urobil to isté a odvtedy neprebehli žiadne ďalšie rokovania. Pred nedávnom Trump vyzval Čínskeho prezidenta, aby sa “dostavil” na G-20, inak riskusje pokračovanie obchodnej vojny. Ši Ťin-ping svoju účasť na G-20 však potvrdil a trhy očakávajú, že eskalácia obchodného napätia medzi krajinami sa zníži.

Putin: Rusko a Čína sú príkladom toho, ako sa v dnešnom svete majú budovať väzby medzi štátmi

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info