HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Británia chce poslať tisíce migrantov späť do Pakistanu

Ilustračný obrázok

Britská vláda požiadala Pakistan, aby podpísal zmluvu, ktorá by mu umožnila vyslať tisíce pakistanských migrantov so skončenými vízami v Spojenom kráľovstve späť do ich domovskej krajiny, uviedol to pakistanský minister zahraničných vecí Shah Mahmood Qureshi.

Qureshi povedal, že nedávno prerokoval zmluvu s britským ministrom vnútra Sajidom Javidom a zdá sa, že toto opatrenie Pakistán podporí, pričom dodal, že by to mohlo byť užitočné najmä pre Pakistancov, ktorí chcú zostať vo Veľkej Británii s vízami aj naďalej.

„Začali sme o tom viesť spoločný dialóg,“ povedal Qureshi na tlačovej konferencii v Pakistane. „Pomôže to najmä tým, ktorí sú skutočnými žiadateľmi o víza. Pomôže to aj Pakistanu.“

Qureshi poznamenal, že medzi Pakistanom a Britániou je potrebná aj zmluva o vydávaní, ktorá bola jednou z „najväčších prekážok“. Zdôraznil, že je potrebné stavať na systéme výmeny väzňov, ktorý už existuje.

Napätie medzi Britániou a Pakistanom sa zvýšilo v lete minulého roku, keď Británia s odvolaním sa na neexistenciu dohody o vydávaní, odmietla deportovať bývalého pakistanského ministra financií Ishaqa Dara späť do jeho domovskej krajiny, ktorá požiadala o jeho vydanie v súvislosti s obvineniami z korupcie.

Hoci o ilegálnom prisťahovalectve sú akékoľvek spoľahlivé odhady len veľmi ťažko dostupné, v štúdii London School of Economics z roku 2007 sa odhaduje, že v Spojenom kráľovstve sa nachádza približne 533 000 „nelegálnych“ prisťahovalcov. Británia je zároveň krajinou v ktorej žije najväčšia pakistanská populáciu v Európe s celkovým počtom približne 1,2 milióna legálnych prisťahovalcov. Nie je však jasné, koľko ich v súčasnosti žije v Spojenom kráľovstve bez víz.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info