HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Mladí Slováci sa vo veľkom usadzujú v Česku, tvoria už pätinu cudzincov v krajine

tasr

Ľudí zo Slovenska, ktorí sa rozhodli pracovať či žiť v Česku, postupne pribúda. Na konci vlaňajška ich v ČR bolo zamestnaných 191 818 a dočasne alebo trvalo tu bývalo 116 817. Tvorili tak pätinu cudzincov a tretinu zahraničných pracovníkov. Vyplýva to zo štatistík ministerstiev vnútra a práce.

Slováci predstavujú po Ukrajincoch druhú najpočetnejšiu skupinu cudzincov v Česku, vidieť sú aj v televízii alebo na filmovom plátne, príkladom sú herečky Andrea Kerestešová Ružičková alebo Vica Kerekes.

Podľa zistení štatistického úradu v Česku žijú hlavne mladší ľudia zo Slovenska, prevažne tridsiatnici. Často tam zostávajú po vysokej škole. Tretina slovenských pracovných síl má vysokoškolský titul. Zo skupín cudzincov zarábajú najviac a najviac ich je medzi riadiacimi pracovníkmi a špecialistami.

Menšiny očakávajú od prezidentky Čaputovej väčšiu aktivitu. Jej predchodcovia očakávania nesplnili

Nezamestnanosť v Česku nedosahuje ani troch percent a je najnižšia v EÚ, na Slovenku je zhruba päťpercentná. HDP na obyvateľa v kúpnej sile zodpovedal v roku 2017 v Česku 89 percentám únijného priemeru, na Slovensku 77 percentám. Cenová hladina v oboch krajinách bola na 69 percentách priemeru dvadsaťosmičky. České domácnosti dávali za potraviny niečo cez 16 percent svojich príjmov a za bývanie cez štvrtinu, Slováci za jedlo minuli 18 percent a za bývanie necelých 24 percent príjmov.

Za prvé štyri mesiace tohto roku v Česku podľa štatistiky pribudlo 500 obyvateľov, ktorí pochádzajú zo Slovenska. Na konci apríla v krajine žilo 117 315 ​​Slovákov a Sloveniek, z nich 51 087 trvalo. O päť rokov skôr, teda v apríli 2014, úrady evidovali v Česku 92 840 ľudí zo Slovenska. Trvalý pobyt malo 37 317 z nich. V apríli 2009 v krajine bývalo 78 024 osôb zo susedného štátu. České občianstvo od roku 2001 do roku 2017 získalo 15 136 ľudí zo Slovenska.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info