Menšiny očakávajú od prezidentky Čaputovej väčšiu aktivitu. Jej predchodcovia očakávania nesplnili
15 | 06 | 2019 I TASR

Splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny László Bukovszky očakáva, že zmena na prezidentskom poste bude znamenať i väčšiu a trvalú proaktivitu v prípade záujmu o problematiku národnostných menšín. "Aj od morálnej podpory zo strany najvyššej autority krajiny bude záležať, či sa menšiny budú na Slovensku cítiť doma,“ upozornil Bukovszky.


Pripomenul, že podobne ako v ostatných oblastiach, aj v prípade uplatňovania práv národnostných menšín by sa mal prezident otvorene vyjadrovať k pozitívnym i negatívnym tendenciám v spoločnosti.

Za prioritné témy, ktoré by sa mali v tomto kontexte objavovať v diskurze novej prezidentky, patrí podľa Bukovszkeho čo najširšia aplikácia jazykových práv, zdôraznenie dôležitosti národnostného školstva, efektívna podpora kultúry národnostných menšín a participácia. "Bohužiaľ, za ostatné roky spoločnosť nedostala od hlavy štátu relevantné stanovisko k týmto témam,“ pripomenul splnomocnenec. Zároveň ocenil, že prvé vyjadrenia i rozhodnutia novej prezidentky naznačujú zmenu.

Klimatické zmeny, korupcia, či orientácia na západ. Prečítajte si, o čom hovorila novozvolená prezidentka Zuzana Čaputová na svojej inaugurácii!
Prezidentka SR Zuzana Čaputová nechce z úradu vládnuť, ale slúžiť ľuďom a Slovensku. Povedala to vo svojom inauguračnom prejave po tom, čo na slávnostnej schôdzi Národnej rady SR zložila ústavou predpísaný sľub a ujala sa... Čítať ďalej
15 | 06 | 2019 | TASR


Bukovszky je otvorený myšlienke pravidelných konzultácií medzi jeho úradom a prezidentkou. "Uvítal by som napríklad i to, ak by sa zástupca prezidentskej kancelárie, resp. člen jej odborného tímu pre menšinové otázky, ako prizvaný člen pravidelne zúčastňoval na zasadnutiach Výboru pre národnostné menšiny a etnické skupiny a mohol čerpať informácie z prvej ruky,“ dodal Bukovszky.

V sobotu inaugurovaná prezidentka SR Zuzana Čaputová už pred nástupom do funkcie oznámila sformovanie expertného poradného výboru, zloženého zo zástupcov národnostných menšín, resp. odborníkov, ktorí sa touto témou zaoberajú. Prostredníctvom pravidelných konzultácií chce dosiahnuť intenzívnejší dialóg a spoluprácu s národnostnými menšinami.