HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

POZOR NA KOLAPS: Kvôli teplu včera záchranári pomáhali 76 pacientom

Ilustračné foto - TASR

Počet kolapsov z tepla stúpol. V stredu potrebovalo pomoc zdravotníckych záchranárov až 76 pacientov. TASR o tom informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová.

Najviac, 12 pacientov, bolo ošetrených v Košickom kraji. Naopak, najmenej zásahov bolo v Trenčianskom kraji, v ktorom mali ťažkosti v dôsledku horúčav siedmi pacienti.

„Opätovne apelujeme na verejnosť, aby dbala na prevenciu – zdržiavať sa v interiéri počas obedňajších hodín, t. j. od 11.00 do 15.00 h a dodržiavať dostatočný pitný režim. Vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti,“ pripomenula Krčová.

Nálety USA zaútočili na nesprávny cieľ a zabili spriatelené afgánske sily

Pri pobyte vonku netreba podľa jej slov zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev. Tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové stavy. Káva sa odporúča s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy.

„Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, pacienta ochladzujeme a podávame mu tekutiny po malých dúškoch. V prípade zhoršenia zdravotného stavu kontaktujeme tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať,“ zhrnula Krčová.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info