HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA ZAHRANIČIE

Trump požaduje, aby India znížila clá Harleyov na nulu. Aké má šance?

Trump Kernen Harley
TASR

India musí znížiť dovozné clá na americký tovar, najmä motocykle a to na nulu. Uprostred zvyšujúceho sa obchodného napätia s Indiou to požaduje prezident Donald Trump, zdôrazňujúc, že USA už nebudú „okrádané“.

Motocykle Harley Davidson musia byť dovážané do Indie v ich pôvodnej hodnote, povedal Trump Joeovi Kernenovi, legendárnemu americkému výrobcovi motocyklov, ktorý sa snaží uchytiť sa na jednom z najväčších svetových trhov. 

Miliardár prezidenta Trumpa pochválil za jeho úspech v minulom roku znížiť dovozné prirážky na americké motocykle na polovicu. Trump však ostáva odhodlaný donútiť Indiu k ďalším ústupkom.

„Pozrite sa na Indiu… mali 100% prirážky na motocykle… zavolal som premiérovi Modimu a povedal som mu, že je to neprijateľné. On ich znížil o 50 % na základe jedného telefonátu,“ povedal Trump v pondelok. “Povedal som, že aj tak je to stále neprijateľné, pretože je to 50% za nič. Je to proste neprijateľné. A pracujú na tom,” vysvetlil.

Americký prezident aj naďalej háji svoju tvrdú protekcionistickú politiku, ktorá priviedla jeho administratívu do sporov už s mnohými tradičnými obchodnými partnermi.

RADÍME: Aj invalidný dôchodok sa môže počas jeho poberania zvyšovať

„Sme ako banka, ktorú chce každý okradnúť. A robia to už dlho,“ tvrdil Trump a prisľúbil, že bude naďalej pracovať na znížení obchodného deficitu vo výške 800 miliárd USD. „Už nie sme blázni. Nie sme bláznivá krajina, ktorá to robí zle.“

Indické obchodné vzťahy s USA sa zhoršujú, keďže Trump aj naďalej diktuje svoje obchodné podmienky. V minulom roku zaviedol Washington na Indiu 25 percentné clá na oceľ a 10 % na hliník. Tento mesiac bola navyše India oficiálne vyňatá aj zo Všeobecného systému preferencií (dohody o bezcolnom dovoze), na základe ktorej bolo možné vyviezť na americký trh ročne tovar za viac ako 5 miliárd dolárov. Okrem toho prinútil Biely dom Indiu, aby prestala nakupovať ropu z Iránu a Venezuely a nariadila jej, aby zrušila nákupy systémov protivzdušnej obrany S-400 z Ruska.

Nové Dillí, ktoré opakovane zdôrazňovalo, že neohrozí svoj hospodársky rozvoj a neohrozí ani svoju národnú bezpečnosť, bude tento mesiac hostiť amerického ministra zahraničných vecí. Mike Pompeo odcestuje do Indie za účelom „rozšírenia partnerstva“ na podporu vízie indo-pacifického regiónu.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info