HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

ŠKANDÁL: Sekretárka šéfa PMJ lustrovala policajtov a ich rodiny. Prípad už preveruje inšpekcia

ilustračné foto, zdroj: facevbook PZ

Bratislavská pohotovostná motorizovaná jednotka zažíva ťažké časy. Už dva týždne ju totiž preveruje inšpekcia ministerstva vnútra. Ide o nezákonné prehľadávanie súkromných dokumentov v databázach polície, ktoré bolo očividne neodôvodnené, informujú Aktuality.sk.

Podľa všetkého mala sekretárka šéfa Pohotovostnej motorizovanej jednotky (PMJ) väčšie slovo než samotný šéf – všetku jeho prácu vykonávala za neho. Rozhodovala o odmenách, rozdeľovala a kontrolovala autá, vydávala samopaly či dokonca lustrovala jeho kolegov a ich rodiny.

Problém neoprávnených lustrácií odkrylo vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka. Policajný šéf Milan Lučanský avizoval, že za neodôvodnené použitie policajných databáz bude vyhadzovať z policajného zboru. Eva K. pracuje na PMJ ako civilná zamestnankyňa viac než desať rokov. Za ten čas si vybudovala celkom slušné zázemie.

Pekári v strednej a východnej Európe hovoria o kolabujúcom stave ich sektora

Situácia bola zúfalá. Policajti boli donútení napísať anonymný list vedeniu polície, policajnej inšpekcii, ministerke vnútra Denise Sakovej a policajnému prezidentovi Milanovi Lučanskému. Prvý list bol podaný ešte v apríli 2019.

Inšpekcia prípad rieši od polovice mája. Na rováši má toho najviac práve sekretárka Eva K. „Z prostredia PMJ bolo zistené, že Eva K. dostala od pracovníkov z inšpekcie dve strany formátu A4, zaplnené od vrchu až dolu menami policajtov, žien policajtov, rodinných príslušníkov, dokonca aj detí, ktoré mala lustrovať,“ píšu policajti v novom podnete.

Ide približne o 50 až 60 lustrácii. Eva K. lustrovala aj pre policajtov v teréne – pomáhala identifikovať osoby a vozidlá. Toto by však mala byť práca operačného dôstojníka kraja. Z akého dôvodu sa z našich daní platia ľudia, ktorí prenechávajú svoju prácu sekretárkam a tým vzniká bezpečnostné riziko?

Nespokojní policajti kritizujú aj samotnú inšpekciu. „Ako je možné, že spomínaní policajti a Eva K. dostali priestor a čas pripraviť sa na vymyslenie rôznych dôvodov lustrácií?“ pýtajú sa.

ŠKANDÁL: Učiteľovi z Bratislavy hrozia roky za mrežami, dôvod je šokujúci

Eva K. má údajne dostávať od vedenia rady, ako celú záležitosť zamiesť pod koberec. Inšpekcii má povedať, že policajtov a ich rodiny preverovala napríklad kvôli PNkám. To sa však dá jednoducho overiť vďaka tomu, že každý policajt má svoju osobnú kartu s informáciami.

Keď inšpekcia naposledy riešila na PMJ prípad neoprávneného nakladania s osobnými údajmi, prebiehalo to vraj úplne inak. „Na tohto jedného človeka naskákalo desať ľudí, vypáčili mu skrinku, treskli ho o zem a odviedli v putách,“ dodali policajti.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info