fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Zelenskyj potvrdil, že nepôjde do koalície s proruskými stranami

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas dvojdňovej návštevy Bruseli začiatkom tohto týždňa jasne potvrdil proeurópsku a proatlatnickú orientáciu svojej krajiny a svojich európskych partnerov presviedčal, aby kvôli predčasným voľbám na Ukrajine neodkladali summit EÚ-Ukrajina.

V rozhovore pre TASR to uviedla Katarína Mathernová, zástupkyňa generálneho riaditeľa riaditeľstva Európskej komisie (EK) pre susedskú politiku a rozširovanie, ktorá má na starosti hlavne agendu týkajúcu sa krajín Východného partnerstva.

Mathernová, ktorá sa zúčastnila na niektorých bruselských rokovaniach so Zelenským, konštatovala, že prvá oficiálna návšteva Zelenského v Bruseli bola veľmi úspešná. Stretol sa so šéfom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom, predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom, šéfkou diplomacie EÚ Federicou Mogheriniovou a navštívil aj sídlo NATO.

„Veľmi jednoznačne potvrdil euroatlantické a eurointegračné smerovanie Ukrajiny,“ povedala Mathernová a dodala, že v súčasnosti vyše 60 percent občanov Ukrajiny podporuje proeurópske smerovanie ich štátu. Nový prezident podľa jej slov rozptýlil akékoľvek fámy, ktoré vznikli počas predvolebnej kampane, že by bol „proruský“ a zaviazal sa pokračovať v reformách, vychádzajúcich aj z implementácie asociačnej dohody s EÚ a jej obchodnej zložky.

Mathernová uviedla, že existovali úvahy o tom, či netreba odložiť chystaný júlový summit EÚ-Ukrajina, keďže prezident rozpustil parlament a Ukrajinu 21. júla čakajú predčasné parlamentné voľby. „Zelenskyj požiadal, aby sme zachovali termín, pretože nejaký posun by mohol byť zneužitý na dezinformačné kampane a to nikto nechce. Tusk pôvodný termín potvrdil a summit bude 8. júla v Kyjeve,“ vysvetlila.
Podľa Mathernovej sa Zelenskyj ešte predtým, 2. júla v Toronte, zúčastní na tretej konferencii na vysokej úrovni o Ukrajine. Prvá konferencia zameraná na stav reforiem bola pred dvoma rokmi v Londýne a druhá vlani v Kodani.

„Žiaden Izrael, žiadni doktori,“ poprel pred novinármi pôvodné správy Fico

„Na jednom z bilaterálnych mítingov vyhlásil, že on určite neuzavrie koalíciu s proruskými silami v novom zložení parlamentu,“ povedala Mathernová na margo vnútropolitickej situácie na Ukrajine, kde Zelenskyj ide do volieb so stranou Sluha národa. V Bruseli si predstavitelia inštitúcií EÚ podľa nej všimli, že Zelenského tón je iný ako bol tón jeho predchodcu Petra Porošenka. Už aj v tom, že nový prezident otvorene hovorí, že treba pomáhať všetkým ľuďom, aj tým z území pod kontrolou proruských povstalcov, kde chce zjednodušiť doterajší systém vyplácania dôchodkov.

„Požiadal inštitúcie EÚ o pomoc, aby sme aj my aktívne orientovali naše programy na východ Ukrajiny,“ vysvetlila Mathernová.

Zelenskyj v Bruseli vyzval členské štáty EÚ, aby predĺžili sankcie voči Rusku, lebo nedošlo k žiadnemu pokroku vo vývoji situácie na východnej Ukrajine. Podľa Mathernovej je o tom predčasné hovoriť, lebo stanovisko k sankciám chystá Európska služba pre vonkajšiu činnosť a bude to i téma rokovania ministrov zahraničných vecí. Zároveň však vyvrátila fámy, že sankcie EÚ voči Rusku sú zbytočné, čo platí aj pre Slovensko, ktoré má s Ruskom nepatrný obchodný obrat. „Tie sankcie fungujú. Keby nefungovali, tak by sa tak Rusko nesnažilo, aby boli zrušené,“ konštatovala Mathernová.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info