fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Rusi školia tureckú armádu na S-400; Ankara sa pripravuje na americké sankcie

tasr

Turecko vyslalo do Ruska svojich vojakov, aby sa tam školili v obsluhe ruského systému protivzdušnej obrany S-400. S odvolaním sa na utorkové vyhlásenie tureckého ministra obrany Hulusiho Akara o tom informovali turecké noviny Yeni Şafak a agentúra AP.

Akar v tejto súvislosti pred novinármi tiež vyhlásil, že Ankara „robí prípravné opatrenia“ a „zvažuje všetky možnosti“ pre prípad možných sankcií zo strany Spojených štátov. Tie sú totiž hlasnými odporcami toho, aby Turecko – spojenec USA v NATO – nakupovalo moderný systém protivzdušnej obrany od Ruska, a namiesto toho mu ponúkajú nákup amerického systému Patriot.

USA v tejto súvislosti už pohrozili Ankare sankciami. Washington vyhlásil, že dohoda s Moskvou je hrozbou pre obranu Západu, a v apríli pozastavil dodávky svojich stíhačiek F-35 do Turecka. Erdogan ale tvrdí, že „skôr či neskôr“ Turecko tieto stíhačky dostane.

S-400 Triumf je najmodernejším ruským raketovým systémom protivzdušnej obrany, v prevádzke je od roku 2007. Je určený na ničenie všetkých typov moderných a perspektívnych vzdušných útočných prostriedkov. Je schopný zasiahnuť aerodynamické ciele do vzdialenosti 400 kilometrov a taktické balistické ciele letiace rýchlosťou 4,8 kilometra za sekundu do vzdialenosti 60 kilometrov, a to vo výške niekoľkých metrov až niekoľkých desiatok kilometrov.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info